10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Kwiecień 2021
  Pon W Śr Czw Pt S N
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

TEKSTY/ARTYKUŁY

Jak się uwolnić od sprawcy przemocy?: Grzegorz Wrona

Żeby się uwolnić od sprawcy przemocy posługując się procedurą prawną są dwie drogi: karna i cywilna. Obie z nich mają plusy i minusy. W obu na przestrzeni ostatnich trzech lat wprowadzono bardzo daleko idące zmiany, których pozytywne skutki zaczyna się powoli zauważać.


Dlaczego warto, aby chłopaki i faceci poparli akcję „Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland”

Krótko. Akcję zapoczątkowała w 2011 roku autorka „Monologów waginy” Eve Ensler po fali gwałtów w USA w 2011 roku. Napisała wówczas mocny tekst, „Gwałt… Mam tego dość!”, w którym pojawił się zwiastun tytułowej akcji One Billion Rising.

Przemoc ze względu na płeć jako problem i wyzwanie dla mężczyzn: Jackson Katz

Mężczyźni, którzy zachowują milczenie wobec przemocy dokonywanej przez innych mężczyzn – niezależnie od tego, czy robią to specjalnie czy nie – stają się jej współsprawcami. Nasza wina nie polega na tym, że jesteśmy mężczyznami. Ale właśnie dlatego że jesteśmy mężczyznami – jesteśmy też odpowiedzialni za to, czy zabieramy głos, czy też milczymy w sprawie przemocy, której sprawcami są inni mężczyźni. (…)

Mężczyźni przeciwko przemocy seksualnej mężczyzn wobec kobiet: Jacek Fenderson

Przemoc wobec kobiet jest podstawową barierą dla równości płci. Przemoc niszczy fizyczne i psychiczne zdrowie kobiet, ogranicza możliwość podejmowania nieskrępowanych decyzji, nie pozwala na równą partycypację kobiet w życiu politycznym i społecznym. Męska przemoc zarówno wyraża, jak i podtrzymuje patriarchalne stosunki władzy. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kobiety, grupy i ruchy kobiece z całego świata próbowały krytykować, odpowiadać i powstrzymywać przemoc względem kobiet. Ich wysiłki są wspierane przez mniej liczną, ale ciągle rosnącą grupę mężczyzn.

Forma bezosobowa (fragment książki Paradoks Macho): Jackson Katz

Czy słyszeliście, jak polityk pod ostrzałem pytań na konferencji prasowej mówi, że „popełniono błędy”? W naszych cynicznych czasach wszyscy wiedzą, że ten zwrot oznacza spychanie odpowiedzialności. Uczciwy, naprawdę odpowiedzialny przywódca powiedziałby: „popełniłem błąd” albo „popełniliśmy błąd”. To wypróbowana metoda manipulacji językiem, stosowana przez winnych dla uniknięcia odpowiedzialności. Użycie formy bezosobowej lub strony biernej jest także jednym z głównych sposobów odwracania uwagi od roli mężczyzn w zjawisku przemocy wobec kobiet. Jeśli przyjrzycie się uważnie, dostrzeżecie, jak bardzo ogólnonarodowa dyskusja na temat przemocy ze względu na płeć, tocząca się w Sieci, w prasie, w telewizji i w codziennych rozmowach, zdominowana jest przez stronę bierną i gramatyczną „bezosobowość”.

Jak wychowywać naszych synów i uczyć ich bycia mężczyzną?: Tony Porter

Dorastałem w New York City, pomiędzy Harlemem i Bronxem. Byłem chłopcem a chłopców uczy się, że mężczyzna musi być twardy, musi być silny, musi być odważny, dominujący – zero bólu, zero emocji, za wyjątkiem gniewu – i oczywiście zero strachu; że to mężczyźni rządzą, co oznacza, że kobiety nie, że mężczyźni prowadzą, a wy tylko macie słuchać i robić co powiemy; że mężczyźni są lepsi, kobiety są gorsze; że mężczyźni są silni, kobiety są słabe; że kobiety są mniej warte, są własnością mężczyzn i są przedmiotem, zwłaszcza obiektem seksualnym. Później dowiedziałem się, że to jest zbiorowe uspołecznianie mężczyzn, lepiej znane pod nazwą „stereotyp mężczyzny”.

Paradoks macho, czyli jak stać po stronie ofiar przemocy: Sergio de Arana

Katarzyna Figura mówiąc o tym, czego doświadczała w ciągu ostatnich 12 lat otworzyła debatę na temat przemocy wobec kobiet. Niestety ludzie mediów nie są przygotowani do tej debaty, a często wręcz próbują zamknąć usta kobietom, które doświadczyły przemocy. Dlatego aby stanąć po stronie ofiar przemocy potrzebna jest prawdziwa odwaga.

Być „jak baba”!: Łukasz Wójcicki

Ile razy słyszałem, w różnych sytuacjach, żebym nie był „jak baba”. W różnych, czyli jak chce mi się płakać, jak nie mogę się zdecydować, jak nie potrafię wbić gwoździa czy gdy mam za miękkie serce. A ja beczę na filmach, miewam trudności w podejmowaniu męskich (sic!) decyzji, często ten cholerny gwóźdź wbije mi się krzywo i zazwyczaj nie mogę się powstrzymać, żeby dokarmić bezpańskiego pieska czy kupić bułkę bezdomnemu. Ale komu to wszystko się nie zdarza? Niech podniosą rękę ci faceci, którzy nigdy nie uronią łzy w kinie, zawsze wiedzą, która droga jest słuszna, każdy gwóźdź im wchodzi jak od linijki i nigdy nie ugną się przed gołąbkiem, żeby mu rzucić kawałeczek chlebka. No, mądrale? Ilu was jest? Nawet, jeśli któryś z was podniósł dumnie rękę to na pewno sam w to nie wierzy a łapę wyciągnął, żeby przypadkiem ktoś nie bąknął: nie bądź „jak baba”!Paradoks macho, czyli jak stać po stronie ofiar przemoc

 

Przemoc wobec kobiet od zarania dziejów była, najpierw zwyczajowo, a potem prawnie usankcjonowanym sposobem sprawowania przez mężczyzn władzy nad kobietami. Bicie żony było w Europie legalne jeszcze w pierwszych dekadach naszego stulecia. W naszych czasach, choć w większości krajów przemoc wobec kobiet została w końcu uznana za przestępstwo i naruszenie praw człowieka, wielu mężczyzn wciąż daje sobie prawo do jej stosowania. Każdego roku miliony kobiet pada ofiarą przemocy ze strony mężczyzn. W słynącej z wysokich standardów w zakresie równouprawnienia Szwecji, co dwadzieścia minut mężczyzna bije „swoją kobietę”. Według badań przeprowadzonych przez OBOP w 1996 roku w Polsce 18% kobiet pozostających w związkach małżeńskich przyznaje, że doznały przemocy fizycznej ze strony swoich mężów. Wbrew powszechnemu przekonaniu sprawcami większości zabójstw, zgwałceń i ciężkich uszkodzeń ciała nie są kryjący się w ciemnych zaułkach bandyci, lecz członkowie najbliższej rodziny; 87% aktów przemocy, jakiej doświadczają kobiety stanowi przemoc popełniana przez mężów i partnerów. Fizyczna agresja ze strony mężczyzn jest częściej przyczyną zranień i innych uszkodzeń ciała kobiet niż wypadki samochodowe, napady i zgwałcenia ze strony obcych napastników razem wzięte. Badania prowadzone w USA przez FBI wykazały, że wśród kobiet, które padły ofiarą zabójstwa, 1/3 została zamordowana przez swoich partnerów. W Wielkiej Brytanii w 1990 r. wśród kobiet, które padły ofiarą morderstwa, aż 50% stanowiły kobiety zabite przez swoich mężów i partnerów. Tymczasem tylko 7% zamordowanych mężczyzn zginęło z rąk kobiet. Każdego tygodnia jedna lub dwie kobiety są zabijane przez swoich partnerów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: