10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Luty 2013
  Pon W Śr Czw Pt S N
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728  

Protest przeciwko wypowiedzi Janusza Palikota powielającej stereotypy dotyczące gwałtu

Posted by 10grudnia w dniu 11 lutego, 2013

W dniu 09.02.2013 w wypowiedzi wyemitowanej w programie „Fakty” TVN (http://fakty.tvn24.pl/proba-sil,305368.html) Janusz Palikot stwierdził: „W naszych czasach to się na ogół nawet twardej wymiany poglądów nie uważa za formę przemocy. A czytając to podświadomie czyli psychoanalitycznie być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona, ale to nie ze mną, bo ja nie jestem typem człowieka, który do takiej roboty się nadaje”. Wypowiedź ta odnosiła się do stwierdzenia Wandy Nowickiej o tym, że Janusz Palikot straszył ją, że będzie skończona w polityce, jeśli nie zrezygnuje ze stanowiska Wicemarszałkini Sejmu.

Niezależnie od poglądów politycznych i oceny obecnego konfliktu między Wandą Nowicką a Ruchem Palikota, uważamy, że słowa Janusza Palikota skierowane do Wandy Nowickiej uderzają we wszystkie kobiety w Polsce. Żadna kobieta nie chce być zgwałcona i powtarzanie takiej sugestii w jakiejkolwiek formie i z jakichkolwiek pobudek jest niedopuszczalne.

Przemoc seksualna jest jedną z najbardziej drastycznych i naruszających ludzką godność zbrodni. Jest również przestępstwem dokonywanym na ogromną skalę – wg badań Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonych dla OBOP w roku 2005, aż 30% badanych kobiet doznało którejś z form przemocy seksualnej, z czego 10% zostało zgwałconych (Raport Feminoteki www.feminoteka.pl/downloads/raport2011www.pdf). 85% Polek doświadczyło molestowania w przestrzeni publicznej (Raport Hollaback! Polska: http://polska.ihollaback.org/files/2012/09/Molestowanie-w-przestrzeni-publicznej-w-Polsce.-Komunikat-z-bada%C5%84-Hollaback-Polska.pdf). Wszelkie formy bagatelizowania tego zjawiska, tworzenie „dowcipów”, używanie gwałtu jako metafory i przerzucanie odpowiedzialności za gwałt ze sprawcy na ofiarę (jej zachowanie, strój, miejsce w którym przebywała), a przede wszystkim sugerowanie, że „sama tego chciała” są wyrazem braku szacunku dla osób, które doświadczyły traumy przemocy seksualnej. Co więcej, wspierają fałszywe przekonania dotyczące gwałtu i przyczyniają się do zmniejszania znaczenia, a wręcz usprawiedliwiania w dyskursie publicznym jego popełniania. Dlatego NIE ZGADZAMY SIĘ NA TAKIE WYPOWIEDZI.

Janusz Palikot jest osobą publiczną, politykiem, posłem, szefem partii politycznej i klubu poselskiego. Od osób o takiej władzy oczekujemy tworzenia prawa zapewniającego bezpieczeństwo wszystkim kobietom i innym osobom, które mogą być potencjalnymi ofiarami gwałtu oraz skutecznego ścigania sprawców takich zbrodni – a nie powielania szkodliwych stereotypów.

Nasza akcja jest protestem wobec tej wypowiedzi, a zarazem wyrazem niezgody na retorykę gwałtu w Polsce. Na bagatelizowanie przemocy seksualnej, absurdalne sugestie, że kobiety podświadomie chcą, by stosować wobec nich przemoc.

Będziemy pisać listy protestacyjne – do Janusza Palikota z żądaniem oficjalnych przeprosin wobec kobiet i ofiar przemocy seksualnej oraz podjęcie publicznego zobowiązania do nie powtarzania szkodliwych, upokarzających stereotypów na temat gwałtów w przyszłości.
Będziemy pisać także do prezydium Klubu Ruchu Palikota i Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania domagając się wyciągnięcia konsekwencji wobec Janusza Palikota za wypowiedziane przez niego słowa.

[Propozycje listów umieścimy wkrótce na stronie tego wydarzenia, oczywiście każdy może pisać również swoje]

Adresy:
– Janusz Palikot: biuro@palikot.pl; Janusz.Palikot@sejm.pl
– Prezydium Klubu Ruchu Palikota (Sławomir Kopyciński, Robert Biedroń, Jerzy Borkowski, Anna Grodzka, Tomasz Makowski): Slawomir.Kopycinski@sejm.pl; Robert.Biedron@sejm.pl; Jerzy.Borkowski@sejm.pl; Anna.Grodzka@sejm.pl; Tomasz.Makowski@sejm.pl
– Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz: bprt@kprm.gov.pl; Agnieszka.Kozlowska-Rajewicz@sejm.pl

WYDARZENIE NA FB >>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: