10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Styczeń 2013
  Pon W Śr Czw Pt S N
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Dlaczego warto, aby chłopaki i faceci poparli akcję „Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland”

Posted by 10grudnia w dniu 23 stycznia, 2013

Dlaczego warto, aby chłopaki i faceci poparli akcję „Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland”
Tekst: Łukasz Wójcicki

Krótko. Akcję zapoczątkowała w 2011 roku autorka „Monologów waginy” Eve Ensler po fali gwałtów w USA w 2011 roku. Napisała wówczas mocny tekst, „Gwałt… Mam tego dość!”, w którym pojawił się zwiastun tytułowej akcji One Billion Rising.

W Polsce co roku oficjalne statystyki policyjne mówią o ok dwóch tysiącach* zgwałconych kobiet i jest to liczba równa ok. 180 drużyn piłkarskich. Wyobraźcie sobie raban, gdyby wyszło, że corocznie gwałconych jest dwa tysiące piłkarzy… Przykład może się wydać absurdalny, ale moim zdaniem dobrze obrazuje skalę dramatu i trafnie prognozuje reakcje. Przy czym warto pamiętać, że według badaczek i badaczy tematu, wykrywalność tego przestępstwa jest na poziomie zaledwie ośmiu procent. Co się dzieje z pozostałymi dziewięćdziesięcioma dwoma? To tak, jak by z całej swojej rocznej diety przyswajać jedynie ułamek witamin i minerałów, a reszta by nam gdzieś przepadała.

Profesor Beata Gruszczyńska w swoich badaniach z 2004 roku podaje, że przemocy fizycznej (w tym seksualnej) doświadcza w Polsce od siedmiuset tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym dwieście pięćdziesiąt tysięcy to gwałty, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych!

Trzeba sobie uświadomić, że miażdżąca większość kobiet, które doświadczyły przemocy nie zgłasza tego na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach. Dlaczego? Bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy na pierwszym miejscu podważają wiarygodność ofiary. Kobieta, która doświadczyła przestępstwa gwałtu czy jego próby, molestowania, zmuszania do seksu i innych ohydztw jest bardziej podejrzana niż sprawca. Widocznie sama tego chciała, albo ubrała się zbyt wyzywająco, albo mówiąc „nie” miała na myśli „tak”, albo szereg innych bzdur, którymi jesteśmy karmieni od najmłodszych lat. Najgorsze jest to, że w nie wierzymy. Wierzymy, że „faceci tacy są” i że jak dziewczyna ma krótką spódniczkę, to sama się prosi o gwałt.

Ale faceci tacy nie są, tylko kultura dała im przepustkę na przemoc i zniewalanie kobiet. Stąd to ohydne przyzwolenie. Brutalny, chamski, seksistowski facet jest normą, niczym szczególnym, bo przecież „chłopcy tacy są”, muszą się wyszumieć. Wyobraźmy sobie teraz brutalną, chamską, seksistowską dziewczynę. Mamy sprawę na pierwsze strony wszystkich brukowców, debaty w telewizji i eksperckie dyskusje w radiu, co takiego się stało kobiecie, że zachowuje się w taki, hm, męski sposób..?

Przemoc mężczyzn w stosunku do kobiet (i innych mężczyzn) jest wyuczonym nawykiem, a nie zapisem w kodzie genetycznym. Młodzi chłopcy nie są szczeniakami, które muszą sobie stępić zęby na dziewczynach. Taki jest trend w wychowaniu, a trendy można zmieniać. Są zmiennymi ustanowionymi przez człowieka, a nie stałymi kodami zaprogramowanymi przez biologię. Czas te trendy zmienić!

Bez względu na to, jak bardzo wierzymy, że „faceci tacy są”, i na to jak bardzo „prowokacyjnie” będzie wyglądać i zachowywać się kobieta, ŻADEN MĘŻCZYZNA NIE MA PRAWA DO PRZEMOCY SEKSUALNEJ ANI ŻADNEJ INNEJ!

Szczególnie my, mężczyźni, powinniśmy stanąć przeciw męskiej normie przemocy, która jest nam narzucana od pokoleń i w którą jesteśmy wtłaczani od dziecka. Nie jesteśmy bezmyślnymi maszynami, zaprogramowanymi na uleganie przemocy, mizoginii i seksizmowi. Możemy się przeciwstawić tej normie, zmienić myślenie i wychowywać naszych synów i wnuków w duchu szacunku i równości płci. Możemy reagować na seksizm i mizoginię naszych kolegów, znajomych i przyjaciół. Mamy swoje rozumy. Nie lubimy jak nam się narzuca określone wzory postaw i zachowań, a taką postawą jest kult przemocy. Możemy to odrzucić tak samo łatwo jak przyjmujemy. Nie jesteśmy bezwolni. To MY o tym decydujemy.

Eve Ensler w swoim już historycznym tekście „Mam dość” stwierdza i pyta: „Mam dość bierności i braku reakcji ze strony porządnych facetów. Gdzie się do cholery podziewacie?”. Panowie, już najwyższy czas wyjść z cienia i pokazać światu, innym facetom i chłopakom, że przemoc wobec kobiet brutalnie kompromituje męskość, i że wszyscy i wszystkie zasługujemy na równe traktowanie oraz szacunek, których tak bardzo wymagamy od innych w stosunku do siebie. Niech powstanie miliard mężczyzn! Wiem, że tam jesteście!

* Wszystkie dane statystyczne pochodzą z raportu Fundacji Feminoteka pod red. Joanny Piotrowskiej i Aliny Synakiewicz: „Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce”, Warszawa 2011

Więcej o akcji Nazywam się Miliard – One Billion Risng Poland:
Protestuj | Tańcz | Powstań przeciwko przemocy wobec kobiet! 14 lutego 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: