10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Grudzień 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

Warszawa: Pokazy filmowe w ramach Kampanii 16 Dni

Posted by 10grudnia w dniu 1 grudnia, 2012

plakat_pokazy_filmowe_K16DniW ramach Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Ze Względu Na Płeć, kolektyw 10Grudnia zaprasza na serię pokazów filmowych z dyskusjami/spotkaniami po projekcjach:

Wybieram Życie, Thelma i Luise, Strajk Matek, Lilia 4 Ever, Maska Twardziela

4.XII Wybieram Życie + spotkanie o kobiecym zakładzie karnym w Lublińcu z Urszulą Nowakowską, prezeską zarządu Centrum Praw Kobiet | Przestrzeń Autonomiczna Syrena | Wilcza 30 | godz. 18:00

kadr_WybieramZycie

Kadr z filmu

40 min., reż. Andrzej Titkow, 2009, Polska
To nie odosobnienie jest największym problemem kobiet zamkniętych w zakładzie karnym w Lublińcu. Przez lata zmagały się z piekłem przemocy domowej, by w końcu z niego uciec – mordując swego prześladowcę. Dziś próbują uciec z piekła własnej pamięci, pokonać lęk i odzyskać godność. Pomaga im w tym nietypowe doświadczenie terapii przez teatr: odgrywając własne i cudze historie, konfrontują się z demonami przeszłości. Ta forma pracy terapeutycznej została wcześniej z powodzeniem zastosowana przez Centrum Praw Kobiet w programach realizowanych dla kobiet, które doświadczyły przemocy domowej – ze strony matek, ojców czy partnerów, ale same nie posunęły się do przemocy, aby się od niej uwolnić. Bohaterkami filmu Andrzeja Titkowa są także uczestniczki jednego z takich warsztatów terapeutycznych, którym odgrywanie roli ofiary w teatrze ułatwiło wyjście z podobnej roli w życiu. Dokument Titkowa udowadnia, że do wyrwania się z kręgu przemocy nie wystarczy jej ofiarom pomoc prawna i bytowa, a także, że prawo więźnia do resocjalizacji jako celu kary nie musi być tylko pobożnym życzeniem.

Po filmie otwarta dyskusja o kobietach ofiarach przemocy, które stają się sprawczyniami przemocy zabijając swoich oprawców i o teatralnych warsztatach terapeutycznych jako skutecznego narzędzia resocjalizacji.

 

6.XII Thelma i Luise | Cafe Tygrys | Chmielna 10A | godz. 21:00

thelma&luise_plakatreż. Ridley Scott, USA 1991
Dwie przyjaciółki wybierają się na weekend w góry. Thelma (Geena Davis) jest umęczoną przez męża kurą domową. Louise (Susan Sarandon) jest kelnerką ciężko doświadczoną przez los. Podczas jednego z postojów w przydrożnej restauracji Thelmę próbuje zgwałcić miejscowy podrywacz, Louise zabija go broniąc przyjaciółki. Kobiety zmuszone są uciekać do Meksyku mając do dyspozycji siebie, swój spryt i odwagę.

 

7.XII Strajk Matek + spotkanie o sytuacji ekonomicznej kobiet z Wałbrzycha z autorką filmu Magdą Malinowską | Fundacja Mama | Wilcza 27b | godz. 17:30

mothersstrike_kadrzfilmu.jpg

Kadr z filmu

autorki: Małgorzata Maciejewska i Magda Malinowska, 2010, 22 min.
Dokument o warunkach pracy i życia kobiet w Wałbrzychu, gdzie bohaterki opowiadają, w jaki sposób muszą radzić sobie z ciągłym brakiem stabilnego i wystarczającego dochodu, z miejskiemu urzędami oraz mówią o tym, jak lokalna polityka miasta, szczególnie ta związana z mieszkaniami, utrudnia ich codzienną opiekuńczą pracę.

Po filmie zapraszamy na otwartą dyskusję nt. sytuacji pracowniczej i lokatorskiej matek w Polsce na przykładzie Wałbrzycha i o przemocy ekonomicznej w kontekście specjalnych stref ekonomicznych.

 

9.XII Lilia 4 Ever + spotkanie o handlu kobietami z Joanną Garnier z fundacji La Strada | Centrum Społeczne Przychodnia | Skorupki 6a | godz. 18:00

lilia4ever_plakatreż. Lucas Moodysson, Szwecja 2002
Kolejny zaangażowany film szwedzkiego reżysera Lukasa Moodyssona. Lilia ma szesnaście lat. Po wyjeździe matki do USA, Lilia zostaje zupełnie sama. Jej jedynym przyjacielem jest młody Volodja. Oboje mieszkają w miasteczku w byłym Związku Radzieckim. Pewnego dnia Lilija spotyka Andrieja. Chłopak wyrusza do Szwecji i zaprasza ją, by wybrała się tam razem z nim. Dla niej jest to jedyna szansa wyrwania się z prowincji i rozpoczęcia zupełnie nowego życia. Zostaje jednak oszukana i sprzedana do pracy w prostytucji.

Po filmie otwarta dyskusja o handlu kobietami na świecie, o skali zjawiska w Polsce i zaangażowaniu fundacji La Strada w przeciwdziałanie handlu ludźmi.

 

10.XII Maska Twardziela + spotkanie o stereotypach męskości z kolektywami UFA i Żelbeton | UFA | Nowolipki 20 | godz. 18:00

maskaTwardziela_plakatreż.: Sut Jhally, (udział: Jackson Katz), 2000
„Maska twardziela”jest pierwszym filmem edukacyjnym mającym na celu systematyczna analizę związków między popkulturową symboliką, a pojęciem męskiej tożsamości w USA u progu XXI wieku. W tej nowatorskiej, wszechstronnej analizie Jackson Katz ukazuje, że powszechność przemocy w społeczeństwie amerykańskim, wliczając strzelaniny w szkołach w Littleton (stan Kolorado), Jonesboro (stan Arkansas) i wielu innych, należy postrzegać jako część trwającego kryzysu męskości. „Maska twardziela” znalazła się w 2000 roku na liście Top Ten Young Adult Videos sporządzanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Amerykańskich (ALA). Film stał się podstawową lekturą do zajęć z zakresu komunikacji, socjologii, gender studies, psychologii, kryminologii oraz lingwistyki odbywających się na wyższych uczelniach, jak i licznych przedmiotów w szkołach średnich. Jest regularnie wykorzystywany przez edukatorów/edukatorki działających/działające w ruchach na rzecz kobiet maltretowanych i ofiar gwałtów, a także prawników/prawniczek w ośrodkach interwencji kryzysowej.

Po filmie spotkanie nt. „nowego mężczyzny”: o przełamywaniu tradycyjnego męskiego wizerunku i patriarchalnej dominacji jako źródła przemocy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: