10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Listopad 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Chiny: Działaczka praw kobiet skazana na obóz pracy

Posted by 10grudnia w dniu 14 listopada, 2012

Władze chińskie muszą natychmiast uwolnić wybitną działaczkę praw kobiet, Mao Hengfeng, która została skazana na półtoraroczny pobyt w obozie pracy – oświadczyła Amnesty International.

Mao Hengfeng była torturowana podczas pobytu w obozie pracy w Szanghaju w 2004 r. Fot. zbiory prywatne.

Mao Hengfeng jest nieustępliwą obrończynią praw reprodukcyjnych kobiet w Chinach oraz występuje przeciwko przymusowym wysiedleniom.

Jej rodzina dowiedziała się w poniedziałek, że została skazana na „reedukację poprzez pracę” za „zaburzanie porządku społecznego”.

– Skazanie Mao Hengfeng to czyn, za który chińskie władze zasługują na potępienie. Zamiast zająć się niesprawiedliwościami, które ona wskazywała, chińskie władze znowu zdecydowały się na represje wobec niej – mówi Roseann Rife, Kierownik ds. Azji Wschodniej.

– Amnesty International uważa Meo Hengfeng za więźnia sumienia i wymaga jej natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia – dodaje.

Mao Hengfeng była, zgodnie z ostatnimi wiadomościami, przetrzymywana w areszcie policji dystryktu Yangpu w Szanghaju. Amnesty International uważa, że mogą jej grozić tortury bądź innego rodzaju niewłaściwe traktowanie.

Jej męża, Wu Xuewei, powstrzymano przed widzeniem się z żoną kiedy odwiedził areszt policyjny.

Mao Hengfeng została zatrzymana w Pekinie 30 września przez nie umundurowanych mężczyzn, rzekomo funkcjonariuszy policji. Stało się to podczas podróży na ceremonię upamiętniającą Teng Jingdi, także działaczkę praw człowieka.

Amnesty International jest zdania, że jej zatrzymanie to działanie zmierzające do powstrzymania jej przed kontynuowaniem kampanii.

Mao Hengfeng była od 2004 roku kilkukrotnie zatrzymywana i torturowana ze względu na charakter swojej pracy. W 2010 roku została skazana na 18 miesięcy reedukacji poprzez pracę z powodu swojej działalności na rzecz praw człowieka.

Mao Hengfeng ma 60 dni na odwołanie się od wyroku do Miejskiego Rządu Ludowego w Szanghaju.

Obozy reedukacji poprzez pracę służą do więzienia ludzi bez oskarżenia ani procesu i znacznie odbiegają od standardów międzynarodowych. Dziesiątki tysięcy ludzi wciąż są przetrzymywane w takich właśnie miejscach. Amnesty International otrzymało doniesienia o wszelkiego rodzaju torturach w takich obozach.

Wyrok związany jest ze zwiększeniem represji wobec działaczy na rzecz praw człowieka oraz prawników przed rozpoczęciem Kongresu Partyjnego w czwartek, 8 listopada, kiedy to władza zostanie przekazana w ręce nowej kadry przywódców.

Zgodnie z raportami otrzymanymi przez Amnesty International, przynajmniej 130 osób zostało uwięzionych lub objętych restrykcjami od września bieżącego roku.


Tłumaczyła: Agnieszka Żdan

Za Amnesty.org.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: