10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Październik 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

Nie dla żartów z gwałtu na antenie radia Tok Fm

Posted by 10grudnia w dniu 8 października, 2012

Jeśli nie zgadzasz się na żarty z gwałtów i molestowania seksualnego na antenie radia TOK FM wyślij poniższy mail z protestem w tej sprawie do kierownictwa radia TOK FM.

W piątek 5 października Rafał Betlejewski – gość audycji „Konfrontacje” – w konwencji żartu opowiedział o przypadkach molestowania seksualnego kobiet w windzie oraz wychwalał pomysłowość sprawcy tego czynu.

Opis tej audycji oraz komentarz Rafała Betlejewskiego – autora tych żartów można przeczytać tutaj:

Do:
kamila.ceran@tok.fm
zuzanna.piechowicz@tok.fm
radio@agora.plSzanowna Pani Redaktor Naczelna,
Szanowna Pani Sekretarz Redakcji,
Szanowny Panie Dyrektorze Grupy Radiowej Agora,

W dniu 5 października podczas premiery nowego programu „Konfrontacje” gość audycji Rafał Betlejewski przedstawił „żart o gwałcie”. Według gościa Cezarego Łasiczki sprawa mężczyzny, który molestował seksualnie kobiety w windach na warszawskiej Pradze była bardzo zabawna. Betlejewski chwalił na antenie pomysłowość sprawcy molestowania przedstawiając wydarzenie jako doskonały żart:
„w momencie kiedy ona próbowała się przecisnąć nogami w dół, rozumiesz, przecisnąć się przez tę szczelinę, wiesz, żeby wyjść na zewnątrz, on dokonywał czynów nierządnych. (…) Więc wychodzi, prawda, próbuje wycisnąć niejako tę dolną część ciała przez szczelinę i to jest na wysokości twojej twarzy, więc ja rozumiem, że w tym czasie możesz się wtulić na przykład w te bułeczki, prawda?”

Jako słuchaczki i słuchacze radia TOK FM nie musimy chyba redakcji tłumaczyć, że żarty z napaści seksualnych i gwałtów nie mieszczą się w granicach jakiejkolwiek „konwencji” audycji satyrycznej. Audycja ta była drastycznym przykładem dyskryminacji i uprzedmiotowienia wszystkich kobiet, a w szczególności kobiet, które doświadczyły gwałtu lub molestowania seksualnego. Radio TOK FM uchodziło dotychczas za stację informacyjną, która zwraca szczególną uwagę na kwestie dyskryminacji kobiet oraz wykazującą się wrażliwością na ważne problemy społeczne.

Co roku w Polsce 95 tysięcy kobiet pada ofiarą molestowania seksualnego, gwałtu, usiłowania gwałtu lub innych form przemocy seksualnej, w tym 30 tysięcy kobiet co roku zostaje zgwałconych. Wykrywalność sprawców gwałtu jest w Polsce bardzo niska – jedynie 5% z nich zostaje osądzonych, a średnia kara więzienia za gwałt ze szczególnym okrucieństwem wynosi to 3 lata więzienia. Kobiety, które doświadczyły przemocy seksualnej wstydzą się zgłaszać ten rodzaj przestępstw organom ścigania również z powodu postawy obwiniania ofiar i lekceważenia ich doświadczeń. Atmosfera akceptacji dla przemocy seksualnej jest tworzona również przez przekaz medialny, w którym prezentuje się zgwałcenie i molestowanie kobiet jako „dobrą zabawę”.

W związku z tym zdarzeniem jako słuchaczki i słuchacze radia TOK FM domagamy się ustosunkowania się do następujących postulatów przez Panią Kamilę Ceran – redaktor naczelną TOK FM oraz Pana Bartosza Hojkę – dyrektora Grupy Radiowej Agora:

1. Żądamy publicznych przeprosin wobec kobiet, które doświadczyły gwałtu lub molestowania seksualnego. Domagamy się ogłoszenia tych przeprosin na antenie radia TOK FM oraz na stronie portalu www.tok.fm.

2. Domagamy się od redakcji radia TOK FM zerwania współpracy z Rafałem Betlejewskim w związku z jego deklaracjami na portalu natemat.pl, gdzie oświadczył on:
„on nie gwałcił tak po katolicku. (…) To nie był gwałciciel, który kneblował, używał narzędzi, to były tylko takie macanki” oraz „sytuacja rozbawiła mnie, bo to wyjątkowy przykład wykorzystywania kobiety. Nie w jakiś dramatyczny sposób, ale takie wymyślenie wytrychu, żeby kogoś pomacać”.

3. Chcemy poznać osobistą opinię redaktor naczelnej odnośnie deklaracji Rafała Betlejewskiego tzn. uzyskać odpowiedź na następujące pytania: czy redakcja TOK FM oraz spółka Agora S.A. podzielają poglądy przedstawione na antenie przez Betlejewskiego oraz jakie jest stanowisko redakcji w kwestii publicznego pochwalania przemocy seksualnej wobec kobiet?

4. Żądamy wyjaśnień odnośnie braku reakcji na żarty z gwałtu i molestowania seksualnego ze strony dziennikarza prowadzącego program.

5. Chcielibyśmy dowiedzieć się czy redakcja TOK FM oraz spółka Agora S.A. posiadają jakieś wewnętrzne regulacje dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć lub wytyczne dotyczące etyki dziennikarskiej. Chcemy wiedzieć czy treść audycji i zachowanie prowadzącego były zgodne z tymi regulacjami?

Ze względu na charakter sprawy oraz wyjątkowo dyskryminacyjną wymowę audycji oczekujemy odpowiedzi na przedstawione powyżej pytania. W przypadku braku odpowiedzi ze strony redakcji zastrzegamy sobie prawo do wniesienia skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą o ukaranie stacji za prezentowanie w audycji pochwały przemocy seksualnej wobec kobiet oraz dyskryminujące kobiety treści.

Z wyrazami szacunku,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: