10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Wrzesień 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

Kongres Kobiet: Mamy dość przemocy wobec kobiet!

Posted by 10grudnia w dniu 13 września, 2012

Mamy dość przemocy wobec kobiet!

Przez ostatnie trzy Kongresy podczas antyprzemocowych paneli przedstawiałyśmy sytuację kobiet w Polsce doświadczających przemocy. Podawałyśmy dramatyczne statystyki, analizowałyśmy działania rządu z tego obszaru i wytykałyśmy brak skutecznych działań instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie temu zjawisku. Przygotowałyśmy listę kilkudziesięciu rekomendacji, których realizacja przyczynić się może do bardziej skutecznego przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.

Dziś możemy powtórzyć niemal dokładnie to samo, co na pierwszym Kongresie Kobiet w 2009 roku!

Prawo być może mamy dobre, ale nie jest ono realizowane, sprawcy najczęściej pozostają bezkarni, policja i sądy nie wykorzystują zapisów umożliwiających natychmiastowe oddzielenie sprawcy przemocy od ofiary, rząd od 2005 roku nie zorganizował ogólnopolskiej kampanii antyprzemocowej dotyczącej grupy najbardziej narażonej na przemoc – kobiet.

Problematyka przemocy ze względu na płeć nie istnieje w programach edukacyjnych, szkoleniowych dla pracowników policji, sądów i innych instytucji zajmujących się przemocą w rodzinie, a także w programach edukacyjno-profilaktycznych.

Wciąż nie ma procedur dotyczących ochrony ofiar gwałtów, brakuje dla nich realnego i profesjonalnego wsparcia.

Kobiety na wsiach często są pozostawione same sobie – bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna na terenach wiejskich jest trudnodostępna lub wręcz niemożliwa.

W dodatku do tej pory tak ważna Konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nie została, mimo obietnic premiera, podpisana i ratyfikowana. A co roku przemocy fizycznej lub seksualnej doświadcza ponad 800 tysięcy kobiet – czyli każdego dnia ponad 2 tysiące kobiet! Zaś 150 kobiet rocznie umiera w wyniku tzw. nieporozumień domowych.

Dlatego podczas tegorocznego panelu nie będziemy już analizować sytuacji kobiet doświadczających przemocy. Doskonale ją znamy. Będziemy głośno krzyczeć, że MAMY DOŚĆ braku działań, pieniędzy i pomocy, lekceważenia cierpienia setek tysięcy kobiet, bezkarności sprawców i naszych próśb wyrażanych na setki sposobów o zmianę tej sytuacji.

Podczas panelu będziemy proponować konkretne działania, do uczestnictwa których zachęcamy wszystkie uczestniczki Kongresu. Musimy przestać prosić. Musimy jednym potężnym głosem powiedzieć „MAMY DOŚĆ”, by ktoś nas wreszcie usłyszał.

W panelu udział biorą:

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz – Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Renata Durda – kieruje Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia. Redaktorka naczelna dwumiesięcznika „Niebieska Linia”, ekspertka w Radzie do Spraw Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej oraz doradca społeczny Rzecznika Praw Dziecka.

Greta Gober – inicjatorka ruchu Hollaback! Polska, doktorantka kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Członkini zarządu Fundacji Gender Center działającej w Polsce na rzecz eliminacji dyskryminacji ze względu na płeć.

Anita Kucharska-Dziedzic – prezeska Stowarzyszenia Kobiet „Baba” z Zielonej Góry, które prowadzi działania antyprzemocowe m.in. dla kobiet mieszkających na wsi.

Mariola Marchlewska – pracodawczyni z Krotoszyna, sama doznawała przemocy ze strony męża, dziś, pracując na stanowisku kierowniczym, zatrudnia same kobiety, pomaga im w trudnych sytuacjach, także przemocy w rodzinie, uważa, że to także na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za przeciwdziałanie przemocy wobec pracowników.

Joanna Piotrowska – szefowa fundacji Feminoteka. Ekspertka równościowa i antyprzemocowa. Certyfikowana trenerka WenDo – metody samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt oraz specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Autorka i współautorka licznych publikacji dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć.

Zofia Ragankiewicz – sama doświadczyła przemocy. Przerwała milczenie i publicznie opowiedziała o tym, co działo się w jej życiu. Dziś działa na rzecz bitych i maltretowanych kobiet. Należy do grupy wsparcia kampanii społecznej „Bije tylko słaby” miesięcznika „Pani”.

Sylwia Spurek – prawniczka, legislatorka, autorka pracy doktorskiej poświęconej izolacji sprawcy przemocy w rodzinie od ofiary.

Karolina Więckiewicz – prawniczka, działa w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, doktorantka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto specjalnie dla uczestniczek Kongresu Kobiet na nagraniach wideo wystąpi

Emily May – współzałożycielka i dyrektorka zarządzającą Hollaback! Okrzyknięta Kobietą, która tworzy historię! przez Medialne Centrum Kobiet (Women’s Media Center) Emily jest liderką międzynarodowego ruchu przeciwko molestowaniu w przestrzeni publicznej.
Hollaback! to międzynarodowy ruch przeciwko molestowaniu w przestrzeni publicznej (street harassment), w którym kobiety i mężczyźni z całego świata, wykorzystując mobilną technologię mówią „NIE” molestowaniu. Hollaback! obecny jest już w 44 miastach i 16 krajach na świecie. Od września do platformy dołączyła i Polska.

Opiekunki panelu:
Renata Durda, Joanna Piotrowska, Zofia Ragankiewicz

Za Feminoteka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: