Przyczyna śmierci: bycie kobietą
Posted by 10grudnia w dniu 14 lipca, 2012
Pisarka i dziennikarka, Karin Alfredsson, zainicjowała międzynarodową akcję „Przyczyna śmierci: bycie kobietą” (Cause of death:Women) mającą na celu udokumentowanie światowej epidemii przemocy wobec kobiet.
Karin Alfredsson kieruje pozarządowym projektem dokumentowania przemocy wobec kobiet na całym świecie. Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie przykładów dobrych i złych rozwiązań prawnych oraz udanych i nieudanych inicjatyw zwalczających przemoc.
Liczba kobiet które cierpią z powodu przemocy jest większa od sumy wszystkich ofiar wypadków samochodowych, raka i malarii.
Projekt inicjatywy zatytułowanej “Przyczyna śmierci : Kobieta” (Cause of Death: Woman) prowadzi autorkę wraz z pozostałymi członkami zespołu do 10 krajów: Pakistanu, Meksyku, USA, Egiptu, Południowej Afryki, Hiszpanii, Brazylii, Rosji, Szwecji i Demokratycznej Republiki Konga. Ich celem jest udokumentowanie tak zwanej „brutalnej rzeczywistości” w której zmuszone są żyć tamtejsze kobiety oraz ukazania sposobów zwalczania jej.
Wyniki pracy zespołu wraz z sformułowanymi zaleceniami zostały ogłoszone w lutym 2012 na organizowanej przez NNEDV (National Network to End Domestic Violence – Narodowa sieć na rzecz wytępienia przemocy domowej z siedzibą w USA) konferencji w Waszyngtonie.
Finansowanie (w wysokości 2.5 miliona koron szwedzkich czyli około 390,000 dol. am.) zapewniają: Szwedzka Agencja Rozwoju Międzynarodowej Współpracy (Swedish International Development Cooperation Agency); filantrop, antropolog i wydawca Sigrid Rausing, oraz rodzina pisarza szwedzkich kryminałów Stiega Larsson’a, którego książki często poruszały problematykę przemocy wobec kobiet.
Alfredsson w wywiadzie udzielonym we własnym domu poza Sztokholmem, wyjawiła kilka sekretów dotyczących projektu. Jego głównym elementem ma być interaktywna strona internetowa na której będzie można obejrzeć 5 relacji kobiet, które doświadczyły przemocy oraz zdobyć informację w jaki sposób najskuteczniej ją zwalczać.
Jak wspomina Margot Wallström, specjalna reprezentantka ONZ ds. przemocy seksualnej i konfliktów, ponad 30 lat temu, Alfredsson jako jedyna podjęła próbę uświadomienia szwedzkich władz o skali problemu przemocy domowej oraz przekonała ich do podjęcia zdecydowanych środków walki z nią.
W ramach projektu “Cause of death: woman”, kraje będą oceniane na podstawie szeregu kryteriów. Do jednych z najważniejszych zalicza się efektywność prewencyjnego ustawodawstwa, stopień w jakim system prawny danego kraju podejmuje kroki mające na celu przeciwdziałanie przemocy, istnienie środków chroniących kobiety zastraszone lub dotknięte aktami przemocy domowej oraz istnienie w danym kraju programów mających na celu zastraszenie/ odstraszanie sprawców.
Niektóre kraje podjęły już niezbędne kroki. W Hiszpanii wprowadzono rozwiązania prawodawcze oraz ustanowiono sąd specjalizujący się w rozpatrywaniu spraw dotyczących przemocy wobec kobiet.
Według informacji ONZ oraz Interpolu, w południowej Afryce, gdzie jest najwyższy w skali świata wskaźnik gwałtów na kobietach, the Snoke Gender Justice Network pracuje z mężczyznami i chłopcami promując wśród nich równość płci, zwalczając przemoc domową oraz seksualnej, przeciwdziałając tym samym rozprzestrzenianiu jest wirusa HIV i AIDS.
Jak oceniają centra zwalczania i zapobiegania chorób z siedzibą w USA, średni koszt przemocy domowej ponoszony przez społeczeństwo (gwałty, napaści, śledzenie) to ponad 5.8 miliardów dol.am. rocznie w tym 4.1 miliarda wydanych na opiekę lekarską.
Jednakże, według opublikowanego w tym roku raportu przygotowanego przez ONZ Kobiety, podmiot ONZ, większości krajów wciąż nie podejmuje wystarczających działań aby skutecznie walczyć z problemem. Bardzo niewiele z nich wykonało kroki mające na celu zmiany w prawodawstwie uznające gwałt małżeński za pospolite przestępstwo.
W niektórych krajach gwałt jest uznawany na tanią i skuteczną broń służącą zastraszeniu i terroryzowaniu ludności, twierdzi Wallström.
Rada bezpieczeństwa ONZ uznała przemoc wobec kobiet za poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa. Wallström komentuje: „Jednak między rozpoznaniem problemu a zwalczeniem go jest bardzo długa droga (…) obecnie skupiamy się na ściganiu sprawców i walce z ich bezkarnością … która okazuje się być nie mniej problematyczna”
Gary G. Yerkey, Contributor, 19.09.2011
Linda Forsell
„Christian Monitor”
Skomentuj