Certyfikat superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Posted by 10grudnia w dniu 14 lipca, 2012
Instytut Psychologii Zdrowia PTP ogłasza rozpoczęcie programu kształcenia, doskonalenia oraz certyfikowania superwizorów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
CEL: Program ma na celu wyłonienie i przygotowanie osób mogących świadczyć superwizję dla zespołów i osób pomagających osobom doznającym przemocy w rodzinie, realizujących programy przeciwdziałania przemocy w rodzinie, realizatorów oddziaływań wobec osób stosujących przemoc, członków zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
PRZEBIEG PROGRAMU: Program będzie przebiegał w dwóch ścieżkach:
- Uzyskiwanie certyfikatu superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w trybie z nominacji – od 1.09.2012 do 30.06.2013 roku
- Uzyskiwanie certyfikatu superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w trybie zwyczajnym – od 1.01.2013 roku.
Szczegółowe warunki uzyskiwania certyfikatu w trybie z nominacji zostały podane poniżej.
Warunki uzyskania certyfikatu w trybie zwyczajnym zostaną ogłoszone co najmniej na 30 dni przed terminem rozpoczęcia rekrutacji kandydatów (najpóźniej 1.12.2012 roku).
Nadzór merytoryczny nad programem sprawuje Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, placówka Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.
TRYB Z NOMINACJI
Osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu w trybie nominacji powinny spełniać następujące warunki:
I ETAP – kwalifikacja na poziomie formalnym:
- mieć ukończone studia wyższe II stopnia (magisterskie) – dokumentem poświadczającym jest kserokopia dyplomu ukończenia studiów;
- uzyskać certyfikat specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy (wydany przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP) lub certyfikat specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (wydany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) – kserokopia certyfikatu;
- posiadać min. 10-letni staż pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie – oświadczenie osoby ubiegającej się wraz z podaniem nazwy podmiotu/podmiotów i charakteru wykonywanej pracy – np. OIK (dane teleadresowe placówki) – konsultant ds. przeciwdziałania przemocy w latach….; ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy (dane teleadresowe) – psycholog w latach…. ;
- uzyskać rekomendację od osoby, która superwizuje pracę kandydata w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie (formularz rekomendacji w załącznikach);
- prowadzić aktualnie zajęcia o charakterze: edukacyjnym, szkoleniowym, konsultacyjnym, superwizyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki przemocy w rodzinie – w ciągu ostatnich 3 lat łącznie w wymiarze min. 100 godzin (formularz oświadczenia w załącznikach);
- mieć szczególne osiągnięcia w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie: publikacje, wyróżnienia, nagrody, pełnione funkcje, badania własne, bycie ekspertem lub członkiem ciał o charakterze doradczo-eksperckim, wystąpienia na konferencjach, inne uprawnienia/certyfikaty itp – opis max 2 strony maszynopisu.
Ponadto:
- Nadesłać wyżej wymienione dokumenty i oświadczenia
- Przesłać kopię potwierdzenia uiszczenia opłaty wpisowej za rozpatrzenie kandydatury na poziomie formalnym – w wysokości 300 złotych (bezzwrotnie) na konto Instytutu Psychologii Zdrowia PTP (Bank Zachodni WBK S.A. 32 1090 1056 0000 0001 0128 5123) z dopiskiem „certyfikat superwizora”.
Kapituła przyznawania certyfikatu superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- Prof. n. dr hab. Jerzy Mellibruda – Przewodniczący Kapituły
- Piotr Antoniak
- Renata Durda
- Grażyna Pisarczyk
- Grażyna Płachcińska
- Marek Prejzner
- Dr Bogna Szymkiewicz
- Grzegorz Wrona
II ETAP – kwalifikacja na poziomie merytorycznym
Po pozytywnym rozpatrzeniu przez Kapitułę Certyfikatu kandydatka/kandydat otrzyma zaproszenie na 20-godzinne szkolenie z zakresu technologii prowadzenia superwizji i przestrzegania zasad etycznych superwizora organizowane przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP (płatne w wysokości 700 zł). Szkolenie odbywać się będzie w Warszawie. Ukończenie szkolenia z wynikiem pozytywnym pozwoli Kapitule przyznać kandydatowi certyfikat superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Uwaga – certyfikat jest okresowy i pierwsze jego odnowienie nastąpi po upływie 3 lat, kolejne po upływie 5 lat.
Rozpoczęcie trybu z nominacji ogłasza się na dzień 1 września 2012 roku, a zakończenie na dzień 30 czerwca 2013 roku.
W procedurze certyfikowania superwizorów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie przewidziany jest tryb zwyczajny, który zostanie ogłoszony w późniejszym czasie.
Do pobrania:
Skomentuj