10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Czerwiec 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930  

Euro 2012: rozgrywki piłkarskie a przemoc domowa

Posted by 10grudnia w dniu 28 czerwca, 2012

Wraz z rozpoczęciem zmagań Anglików na Euro 2012 policja w całym kraju ostrzega o prawdopodobnym nasileniu się przemocy domowej. Ale jak naprawdę wygląda wpływ międzynarodowych turniejów piłkarskich na ten rodzaj przemocy?

Badania przeprowadzone przez BBC News pokazały, że podczas Pucharu Świata w 2010 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby zgłaszanych na policję przypadków przemocy domowej.

Dane uzyskane od komend policji z całej Anglii, zgodnie z Ustawą o Swobodzie Informacji, dowodzą, że kiedy Anglia wygrała ze Słowenią, wskaźnik odnotowanych przypadków przemocy domowej na 1000 mieszkańców w skali całego kraju wzrósł o 27%.

A kiedy Anglia przegrała 1:4 z Niemcami, liczba ta wzrosła o 29%. Jednakże dwa inne turniejowe mecze zakończone remisem nie miały na wskaźnik przemocy domowej zauważalnego wpływu.

Dane procentowe obliczono porównując liczbę dziennych zgłoszeń na policję podczas rozgrywek z tym samym okresem w 2009 roku, kiedy nie odbywały się żadne piłkarskie mecze.

Prof. Allan Brimicombe, specjalista w dziedzinie statystki, ekspert od problemu przemocy domowej oraz szef Statystycznej Sieci Przestępstw i Wymiaru Sprawiedliwości, przeanalizował policyjne dane i potwierdził ich wiarygodność.

– Ukształtował się ogólnokrajowy, dość istotny wzorzec – mówi prof. Brimicobme. -Statystyki dostarczają niezbitych dowodów: nastąpiło zdecydowane i znaczące nasilenie przemocy domowej.

Chris Hancox z White Ribbon UK, organizacji zajmującej się zwalczaniem przemocy wobec kobiet, powtarza: – To, że czyjaś drużyna piłkarska przegrywa, nie jest powodem, żeby wyładowywać się na kimkolwiek, a szczególnie na osobie, którą podobno kochamy. Nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia. To tylko mecz piłkarski.

Władza i kontrola

Paula Hall, psychoterapeutka z Relate [organizacji zajmującej się mediacjami i terapią związków, przyp. tłum.], mówi: – Piłka nożna nie powoduje przemocy domowej, ale w pewnych związkach budzi napięcia, które mogą się do niej przyczyniać.

Hall wyjaśnia, że wzrost napięć mogą powodować kłótnie o godziny spędzone przed telewizorem, picie alkoholu, zazdrość o to, że ktoś spędza więcej czasu ze znajomymi, jak również zwiększone wydatki z domowego budżetu. Dodaje też, że wynik meczu może być powodem przygnębienia i złości, szczególnie jeśli w związku jedna ze stron nie okazuje zrozumienia.

Zgadza się z tym Mark Brooks, szef Mankind, organizacji wspierającej mężczyzn, którzy padli ofiarą przemocy domowej. – Źródłem napięcia staje się to, że ktoś w związku poświęca więcej uwagi piłce nożnej. Na przykład mąż kocha futbol, a żona nie – i z tego rodzą się tarcia, które następnie z większą siłą ujawniają się w formie przemocy domowej.

Zdaniem Brooksa stosowanie przemocy domowej nie musi wcale zależeć od ilości wypitego alkoholu, bo ten rodzaj przemocy ma wiele zmiennych – trzeźwa żona może pobić męża.

Przemoc – dodaje Brooks – nie musi być wyłącznie fizyczna, może mieć również naturę psychologiczną. – Chodzi o władzę i kontrolę. Na przykład można kogoś zmuszać, żeby nie oglądał rozgrywek. – Brooksa nie dziwią policyjne dane, bo linia interwencyjna prowadzona przez jego organizację również zanotowała wzrost liczby odebranych telefonów.

Z drugiej strony Refuge, organizacja zwalczająca przemoc domową, bez wahania zaznacza, że do przemocy dochodzi przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy Anglia gra w międzynarodowych rozgrywkach.

Szefowa Refuge Sandra Horley mówi: – Wielu mężczyzn, którzy stosują przemoc wobec kobiet, nie interesuje się sportem, a wielu kibiców futbolu nigdy nie podniosłoby ręki na swoje partnerki. Wiemy jednak, że dla części kobiet turnieje piłkarskie mogą być trudnym okresem, kiedy ich partnerzy nadużywają alkoholu, a potem usprawiedliwiają tym stosowanie wobec nich przemocy.

Brytyjski Związek Komendantów Rejonowych Policji wydał wytyczne dla funkcjonariuszy, objaśniające, w jaki sposób reagować na nasilenie przemocy domowej podczas Euro 2012.

Związek zaleca policjantom współpracę z innymi organizacjami w udzielaniu ofiarom przemocy informacji o dostępnych źródłach pomocy i wsparcia, oraz w uświadamianiu sprawcom, jak niszczące skutki niesie przemoc domowa.

Siły policji hrabstwa Derbyshire nasiliły dotychczasowe działania, reagując w ten sposób na znaczący wzrost telefonicznych wezwań interwencyjnych podczas piłkarskiego Pucharu Świata w 2010 roku.

Komisarz Paul Carrington zapewnia, że siły policyjne ściśle współpracują z radami miejskimi i okręgowymi, by podnieść świadomość zagrożenia przemocą i uświadomić szkodliwość jej skutków. Jak powiedział, plakaty informacyjne rozwieszono m.in. w pubach, kioskach prasowych, przychodniach lekarskich, bibliotekach i ośrodkach sportu.

Funkcjonariusze wyspecjalizowani w problemie przemocy domowej będą dyżurowali podczas wszystkich meczów z udziałem drużyn Anglii i Polski, ponieważ w Derbyshire mieszka również spora polska społeczność. Będą doradzać policjantom obecnym na miejscu wydarzeń i podpowiadać im, na co szczególnie zwracać uwagę.

Policja będzie też miała na oku osoby znane jej wcześniej jako ofiary lub sprawcy. Kontrolowane będzie przestrzeganie przez sprawców nakazanej godziny policyjnej oraz zasad zwolnienia warunkowego. – Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zapobiec przemocowym zachowaniom lub interweniować najszybciej, jak to możliwe – dodaje komisarz Carrington.

Niektóre organizacje pozarządowe rozczarowuje brak intensywniejszych działań ze strony społeczności piłkarskiej. Angielski Związek Piłki Nożnej (FA) twierdzi, że nie może komentować kwestii niezwiązanych z tematyką piłkarską. Natomiast Federacja Kibiców Futbolu odpowiada, że przemoc domowa nie należy do kwestii, których podejmowanie nakazuje jej statut. Jak zaznacza, musi reprezentować poglądy swoich członków.

Chris Hancox z White Ribbon, który nad uświadamianiem problemu pracował z klubami piłkarskimi, w tym z Bristol City i Bristol Rovers, mówi: – Jestem zaskoczony, że FA umywa od tego ręce. Sugerowałbym Związkowi, żeby nie odżegnywał się od problemu. Powinien raczej współpracować ze środowiskiem piłkarskim w jego nagłaśnianiu. Związek bardzo by pomógł, gdyby zajął się tą kwestią, bo do każdego klubu jest w stanie dotrzeć z ogromną łatwością.

Tłumaczenie: Justyna Gardzińska

Za Feminoteka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: