10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Maj 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Dlaczego Polsce pilnie potrzebna jest Konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

Posted by 10grudnia w dniu 17 Maj, 2012

– Kiedyś na sali rozpraw sędzia stwierdziła, że “uczciwych kobiet w Polsce się nie gwałci”.Podpisanie przez Polskę Konwencji jest niezbędne, by zyskać instrumenty do przeciwdziałania takiej mentalności, przekładającej się na brak profilaktyki przemocy wśród mężczyzn i wtórną wiktymizację ofiar – powiedziała prof. Monika Płatek podczas konferencji pozarządowej koalicji antyprzemocowej nt. potrzeby pilnej ratyfikacji przez Polskę Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która odbyła się 14 maja w Cafe Kulturalna w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięły Renata Durda (kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia), Joanna Piotrowska (prezeska Fundacji Feminoteka), prof. Monika Płatek (karnistka, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW), Katarzyna Grochola (pisarka, autorka m.in. “Trzepotu skrzydeł”) oraz Konrad Wojterkowski (organizator akcji “Kocham. Nie biję” i “Kocham. Reaguję”, Krajowe Centrum Kompetencji).

– Niezbędną zmianą w polskim prawie – nie tylko ze względu na Konwencję – jest ściganie przestępstwa zgwałcenia z urzędu, bez żadnych wyjątków, wbrew temu, do czego obecnie przychyla się Ministerstwo Sprawiedliwości – powiedziała prof. Monika Płatek. Karnistka podkreśliła, że zgwałcenie jest teoretycznie drugim najcięższym przestępstwem, lecz praktyka pokazuje, że pracownicy instytucji państwowych – policjanci, lekarze, prokuratorzy, sędziowie – w wyniku niedostatecznego przeszkolenia często lekceważą przestępstwo i przyczyniają się do wtórnej wiktymizacji ofiar zgwałcenia.

Joanna Piotrowska zwróciła uwagę na sposób, w jaki stereotypy płciowe przyczyniają się do przemocy mężczyzn wobec kobiet. – Szkodliwe mity na temat kobiet są obecne już u przedszkolaków – chłopcy uważają, że to co “dziewczyńskie” jest głupie i gorsze, podczas gdy dziewczynki sądzą, iż to co “chłopackie” jest fajniejsze i lepsze. U chłopców akceptuje się zachowania agresywne, a dziewczynki wychowuje się do uległości – mówiła Joanna Piotrowska- Jako osoby dorosłe kobiety mają trudności z wyznaczeniem granic i łatwiej padają ofiarami już dorosłych mężczyzn, dla których agresja i dominacja jest zwykłym sposobem działania.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Fundację Feminoteka stereotypy powielają także pracownicy i pracownice instytucji państwowych, którzy zamiast pomóc ofierze przemocy, szukają usprawiedliwień dla sprawców. Prezeska Feminoteki podkreśliła, że ofiarami męskiej przemocy seksualnej są również mężczyźni, a państwo i jego instytucje powinny – zgodnie z wymową Konwencji – zająć się nie tylko skutkami przemocy, ale jej profilaktyką.

Renata Durda odniosła się do mitu łączącego przemoc domową z alkoholizmem. Przedstawiła wyniki badań, które wykazały, że wyjście z nałogu nie skutkuje zaprzestaniem stosowania przemocy, jedyną różnicą jest to, że przemoc stosowana jest na trzeźwo. Zwróciła uwagę na to, że Konwencja skłania do szerszego potraktowania zjawiska przemocy, a takie podejście jest niezbędne by jej zapobiegać. Ofiary przemocy domowej – w znaczącej większości kobiety i dzieci – często cierpią później na zaburzenia psychiczne, depresję, popełniają samobójstwa. Wiele ofiar przemocy jest także wśród osób zaginionych. Stąd potrzeba zapisanego w Konwencji interdyscyplinarnego działania nie tylko policji, ale również służby zdrowia, opieki społecznej i innych służb.

Katarzyna Grochola zaapelowała do dziennikarek i dziennikarzy o większe poświęcanie uwagi problemowi przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie. Jako autorka “Trzepotu skrzydeł”, powieści o kobiecie bitej przez męża, spotkała się z szerokim odzewem czytelniczek, które były lub są w podobnej sytuacji. Stwierdziła, że podpisanie Konwencji jest niezbędne, by problem przemocy był traktowany przez państwo poważnie, oraz by postawiono nacisk na zapobieganie przemocowym zachowaniom.

Konrad Wojterkowski zauważył, że choć polskie prawo oferuje wymiarowi sprawiedliwości instrumenty do zapobiegania i walki z przemocą, to pracownicy tych instytucji często nie stosują ich, gdyż są uprzedzeni lub nie wiedzą, jakimi środkami dysponują. Stąd, wskazuje Wojterkowski, potrzeba szkoleń dla policjantów, prokuratorów i sędziów, by chcieli i wiedzieli jako pomóc ofiarom przemocy. Edukacja w zakresie profilaktyki przemocy powinna objąć także społeczeństwo.

Koalicja utworzyła stronę na facebooku „Popieramy Konwencję o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet”, na której zamieszczają informację dotyczące Konwencji Rady Europy i zaprasza do dołączenia się do działań innych organizacji i osób, które chcą poprzeć ich działania.

Za Feminoteka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: