Premier za ratyfikowaniem konwencji Rady Europy sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet
Posted by 10grudnia w dniu 9 marca, 2012
– Premier jest za tym, by zmienić tryb ścigania przestępstw seksualnych i za tym, by jak najszybciej ratyfikować konwencję Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Zgadza się z tym, że konsekwencje ścigania gwałtu wyłącznie na wniosek ofiary są „upiorne” i że przemoc seksualna w Polsce pozostaje praktycznie bezkarna – powiedziała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania podczas spotkania 7 marca 2012 roku z przedstawicielami rządu, organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przemocą wobec kobiet i ekspertkami/ ekspertkami z tego obszaru.
Podczas spotkania dyskutowano m.in. nad projektem, który będzie realizowany przez rząd dotyczący przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć. Warto podkreślić, że jest to pierwszy program antyprzemocowy uwzględniający fakt, że przemoc ma płeć realizowany przez rząd od 2005 roku! Projekt finansowany z funduszy norweskich, trwał będzie 4 lata i przeznaczono na niego 3 mln euro. Kwestia przeomocy seksualnej ma w nim być także uwzględniona.
– Z badań prowadzonych w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (KPPPwR)jasno wynika, że problem przemocy seksualnej jest w Polsce tematem tabu – mówił Jarosław Duda odpowiedzialny w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej za realizację KPPPwR.
– Prapoczątkiem tego problemu jest brak edukacji seksualnej w szkołach – odpowiedział Andrzej Depko, seksuolog i dodał, że konieczna jest natychmiastowa zmiana tej sytuacji w polskich szkołach.
Niemal wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu były zgodne, że konieczne są zmiany w prawie, mające na celu lepszą ochronę ofiar gwałtów jak również w sposobie reagowania pracownic i pracowników instytucji zobowiązanych do udzielania im pomocy ofiarom gwałtów. Przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekspertki podkreślały, że świadomość odgrywa tu niezwykle istotną rolę stąd konieczność prowadzenia szkoleń dla pracowników instytucji, a także kampanii edukacyjnych skierowanych do chłopców i mężczyzn.
– Podchodzę z rezerwą do podejmowania szybkich decyzji w sprawie zmiany trybu ścigania przestępstwa zgwałcenia – powiedział z kolei Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.
Stwierdził także, że brakuje mu wiedzy na temat statystyk dotyczących przestępstwa zgwałcenia i przemocy ze względu na płeć.
– Jestem wstrząśnięta pana wypowiedzią i niewiedzą. Statystyki są oficjalnie dostępne i płeć w przypadku przemocy, a zwłaszcza przemocy seksualnej ma olbrzymie znaczenie – odpowiedziała Joanna Piotrowska z Feminoteki. – Chciałabym żyć w takim kraju, w którym przedstawiciele rządu nie podchodzą z rezerwą nawet do trudnych rozwiązań, mających na celu ochronę ofiar przemocy – dodała.
I przywołała wchodzące właśnie w życie w kilku regionach Wielkiej Brytanii tzw. „prawo Klary” umożliwiające kobietom sprawdzenie na policji przemocowej historii partnera, które wzbudza kontrowersje, ale za jego wprowadzeniem stoi troska o ofiary przemocy, a nie o sprawców.
– To nie jest tak że jestem całkiem przeciwny takim rozwiązaniom – tłumaczył się min. Królikowski. – Ale jestem w trakcie procesu myślowego na ten temat i potrzebuję czasu.
Relacja własna Feminoteki
Skomentuj