10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Marzec 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Premier za ratyfikowaniem konwencji Rady Europy sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet

Posted by 10grudnia w dniu 9 marca, 2012

– Premier jest za tym, by zmienić tryb ścigania przestępstw seksualnych i za tym, by jak najszybciej ratyfikować konwencję Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Zgadza się z tym, że konsekwencje ścigania gwałtu wyłącznie na wniosek ofiary są „upiorne” i że przemoc seksualna w Polsce pozostaje praktycznie bezkarna – powiedziała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania podczas spotkania 7 marca 2012 roku z przedstawicielami rządu, organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przemocą wobec kobiet i ekspertkami/ ekspertkami z tego obszaru.

Podczas spotkania dyskutowano m.in. nad projektem, który będzie realizowany przez rząd dotyczący przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć. Warto podkreślić, że jest to pierwszy program antyprzemocowy uwzględniający fakt, że przemoc ma płeć realizowany przez rząd od 2005 roku! Projekt finansowany z funduszy norweskich, trwał będzie 4 lata i przeznaczono na niego 3 mln euro. Kwestia przeomocy seksualnej ma w nim być także uwzględniona.

– Z badań prowadzonych w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (KPPPwR)jasno wynika, że problem przemocy seksualnej jest w Polsce tematem tabu – mówił Jarosław Duda odpowiedzialny w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej za realizację KPPPwR.

– Prapoczątkiem tego problemu jest brak edukacji seksualnej w szkołach – odpowiedział Andrzej Depko, seksuolog i dodał, że konieczna jest natychmiastowa zmiana tej sytuacji w polskich szkołach.

Niemal wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu były zgodne, że konieczne są zmiany w prawie, mające na celu lepszą ochronę ofiar gwałtów jak również w sposobie reagowania pracownic i pracowników instytucji zobowiązanych do udzielania im pomocy ofiarom gwałtów. Przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekspertki podkreślały, że świadomość odgrywa tu niezwykle istotną rolę stąd konieczność prowadzenia szkoleń dla pracowników instytucji, a także kampanii edukacyjnych skierowanych do chłopców i mężczyzn.

– Podchodzę z rezerwą do podejmowania szybkich decyzji w sprawie zmiany trybu ścigania przestępstwa zgwałcenia – powiedział z kolei Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.

Stwierdził także, że brakuje mu wiedzy na temat statystyk dotyczących przestępstwa zgwałcenia i przemocy ze względu na płeć.

– Jestem wstrząśnięta pana wypowiedzią i niewiedzą. Statystyki są oficjalnie dostępne i płeć w przypadku przemocy, a zwłaszcza przemocy seksualnej ma olbrzymie znaczenie – odpowiedziała Joanna Piotrowska z Feminoteki. – Chciałabym żyć w takim kraju, w którym przedstawiciele rządu nie podchodzą z rezerwą nawet do trudnych rozwiązań, mających na celu ochronę ofiar przemocy – dodała.

I przywołała wchodzące właśnie w życie w kilku regionach Wielkiej Brytanii tzw. „prawo Klary” umożliwiające kobietom sprawdzenie na policji przemocowej historii partnera, które wzbudza kontrowersje, ale za jego wprowadzeniem stoi troska o ofiary przemocy, a nie o sprawców.

– To nie jest tak że jestem całkiem przeciwny takim rozwiązaniom – tłumaczył się min. Królikowski. – Ale jestem w trakcie procesu myślowego na ten temat i potrzebuję czasu.

Relacja własna Feminoteki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: