10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Marzec 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Anglia: Kobiety wygrały prawo do uzyskania informacji o przemocowej przeszłości partnera

Posted by 10grudnia w dniu 6 marca, 2012

Kobiety w Wielkiej Brytanii będą miały prawo do otrzymania od policji informacji, czy ich partner w przeszłości stosował przemoc – donosi „The Telegraph”. Taki zapis, zwany „prawem Klary”, zostanie wkrótce wprowadzony na rok w czterech regionach Wielkiej Brytanii zanim zostanie nim objęta cała Anglia i Walia. Nazwa pochodzi od imienia Wood – kobiety uduszonej i podpalonej przez swojego chłopaka, którego poznała na Fecebooku.

Klara Wood po raz pierwszy wezwała policję w październiku 2008 r., gdy jej partner zdemolował drzwi od domu, groził jej żelazkiem i odgrażał się, że ją zabije. Po śmierci Klary okazało się, że zabójca miał długą historię stosowania przemocy wobec kobiet, w tym wielokrotnego nękania, stosowania gróźb i porwania jednej z innych swoich byłych dziewczyn.

Po śledztwie w sprawie śmierci Klary Wood, koroner Jennifer Leeming wystosowała pismo do brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w którym zalecała wprowadzenie systemu kontroli, który stał się podstawą utworzenia „prawa Klary”. Prawo to jest wzorowane na „ustawie Sary”- dającej rodzicom prawo do sprawdzenia czy na ich terenie nie mieszka pedofil.

Teresa May, brytyjska Minister Spraw Wewnętrznych podkreśliła: „Chcę by było jasne, że zakończenie przemocy wobec kobiet i dziewcząt jest osobistym priorytetem dla mnie i dla tego rządu.”

Urzędnicy regionów, w których zapis będzie testowany (m.in. Salford, Manchester) mówią, że jest on niezwykle ważny. Skala przemocy w rodzinie rośnie – z 21 mężczyzn I 94 kobiet zamordowanych przez partnera, byłego partnera lub kochanka w 2010 roku do więcej niż 2 osób w ciągu tygodnia.

– Przemoc w rodzinie jest szczególnie straszną formą nadużycia i stale szukamy sposobów, aby wzmocnić ochronę ofiar. I właśnie dlatego pracujemy nad wprowadzeniem krajowego systemu ujawniania sprawców przemocy domowej znanego jako „prawo Klary” – powiedział rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Za Feminoteka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: