Program DAPHNE III: Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz ochrona ofiar i grup ryzyka
Posted by 10grudnia w dniu 27 lutego, 2012
Do 29 marca 2012 r. trwa nabór wniosków w Programie „Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz ochrona ofiar i grup ryzyka – DAPHNE III na lata 2007–2013”. Adresowany jest on do dla wszystkich grup, które bezpośrednio lub pośrednio zajmują się zjawiskiem przemocy. Dotacje przyznawane są na projekty ponadnarodowe leżące w interesie UE.
Ogólne informacje o Programie DAPHNE III
Program adresowany jest do dla wszystkich grup, które bezpośrednio lub pośrednio zajmują się zjawiskiem przemocy, a więc zarówno do ofiar przemocy i grup nią zagrożonych, jak i do pozostałych pośrednich grup takich jak m.in. kadra nauczycielska i edukacyjna, policja, straż graniczna, pracownicy socjalni, władze lokalne i krajowe, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, wspólnoty wyznaniowe itd.
Cel programu DAPHNE III to ochrona dzieci, młodzieży i kobiet przed przemocą oraz osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony zdrowia, dobrobytu i spójności społecznej.
Szczegółowe cele programu to zapobieganie i zwalczanie przemocy we wszystkich formach, w sferze publicznej i prywatnej, wobec dzieci, młodzieży i kobiet, oraz zwalczanie handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego poprzez podejmowanie środków profilaktycznych oraz zapewnianie wsparcia ofiarom i grupom ryzyka.
Cele programu są realizowane poprzez działania ponadnarodowe (granty), działania własne Komisji (kontrakty) oraz granty operacyjne dla organizacji pozarządowych, które są przeznaczane na:
- wspomaganie i wspieranie organizacji pozarządowych i innych organizacji działających na polu ochrony przed przemocą i zapobiegania jej oraz pomocy ofiarom;
- przygotowywanie i realizację akcji uświadamiających;
- rozpowszechnianie wyników uzyskanych w ramach dwóch programów DAPHNE;
- działania przyczyniające się do pozytywnego traktowania osób narażonych na przemoc;
- tworzenie interdyscyplinarnych sieci;
- poszerzanie bazy wiedzy, wymiany informacji oraz identyfikacji i rozpowszechniania dobrych praktyk;
- przygotowywanie i testowanie materiałów edukacyjnych i uświadamiających;
- badanie zjawisk związanych z przemocą;
- przygotowywanie i realizacja programów wsparcia dla ofiar przemocy i osób narażonych na przemoc oraz programów prewencyjnych dla sprawców przemocy.
Beneficjenci programu to dzieci, młodzież i kobiety będące ofiarami przemocy lub zagrożone przemocą.
Główne grupy docelowe to rodzina, nauczyciele, policja, pracownicy socjalni, władze lokalne i krajowe, personel medyczny i paramedyczny, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, organizacje pozarządowe, związki zawodowe i wspólnoty wyznaniowe.
Konkurs JUST/2011-2012/DAP/AG „Specific Transnational projects”
W konkursie można otrzymać dotacje na konkretne projekty ponadnarodowe leżące w interesie UE.
Priorytety w roku 2012:
- Prawa ofiar przemocy;
- Dzieci jako ofiary i sprawcy aktów przemocy;
- Interwencje i programy resocjalizacyjne dla sprawców aktów przemocy;
- Programy szkoleń dla specjalistów zajmujących się ofiarami przemocy;
- Oddolne działania włączające do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym (praca u podstaw);
- Przemoc w mediach, w szczególności przemoc związana z wykorzystaniem nowych technologii komunikacyjnych i portali społecznościowych.
Uprawnieni wnioskodawcy: publiczne i prywatne organizacje non-profit i instytucje (władze lokalne, wydziały uniwersyteckie, centra badawcze) mające swą siedzibę od co najmniej dwóch lat w jednym z państw Unii Europejskiej, w Norwegii, Islandii lub Liechtensteinie.
Zasady udziału i zgłaszania projektów:
- wymagany jest udział co najmniej dwóch organizacji z dwóch różnych krajów członkowskich UE, działających od co najmniej dwóch lat.
- jeżeli organizacja aplikująca nie jest krajem członkowskim UE, a pochodzi z państw członkowskich EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu i EEA (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), w projekt muszą włączyć się co najmniej dwie uprawnione organizacje z dwóch różnych krajów członkowskich UE.
Planowanie działań projektowych powinno obejmować okres po ogłoszeniu wyników (plan wstępnego wydatkowania powinien uwzględniać okres 4 miesięcy po upływie terminu składania wniosków).
Projekty, które już się rozpoczęły lub zakończyły przed upływem terminu rejestracji nie są uprawnione do starania się o dofinansowanie.
Finansownie UE nie może przekroczyć 80% całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu (minimalnie 75 tys. euro).
Terminy składania wniosków poprzez bazę PRIAMOS: 29 marca 2012 r.
Dokumentacja konkursu dostępna jest w języku angielskim:
Więcej informacji można znaleźć na stronie Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa.
Za Ngo.pl
Skomentuj