10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Luty 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  272829  

Relacja z czata z Renatą Durdą – kierowniczką Niebieskiej Linii

Posted by 10grudnia w dniu 9 lutego, 2012

Zapraszamy do przeczytania relacji z rozmowy online na portalu Interia.pl z Renatą Durdą, szefową Pogotowia „Niebieska Linia” IPZ. Rozmowa odbyła się 26 stycznia 2012 roku wpisując się w startującą akcję „Bije tylko słaby”, której jednym z partnerów jest „Niebieska Linia”.

NadesłanePytanie: Czy znęcanie psychiczne (wyzywanie, publiczne poniżanie) nad drugą osobą jest traktowane na równi z przemocą fizyczna (np. pobiciem)>
Renata Durda: Jeśli chodzi o psychologiczne aspekty – to oczywiście, że na równi. Natomiast prawnie, sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. O ile przemoc fizyczna est łatwiejszą do udowodnienia i surowiej karana przez prawo, o tyle przemoc psychiczną trudno udowodnić oraz znaleźć na nią właściwy paragraf.

NadesłanePytanie: Dlaczego mężczyzna nie dostaje statusu pokrzywdzonego a kobieta jak tylko zgłosi że mąż sie nad nią zneca od razu ma błękitną kartę która chroni ją, chociaż to ona sama wszczyna awantury ale robi to tak, aby sąsiedzi myśleli że to mężczyzna jest prowokatorem awantur?


Renata Durda: Procedura „Niebieskiej Karty” chroni jednakowo kobiety jak i mężczyzn – dorosłych jak i dzieci. Niestety, jej zastosowanie zależy od decyzji policjanta czy pracownika socjalnego. W przypadku mężczyzn, dosyć silnie działają stereotypy, że to mężczyzna jest sprawca przemocy a nie ofiarą , dlatego tak trudno mężczyznom i zwracać się po pomoc do odpowiednich służb i tą pomoc skutecznie uzyskać.

andrychów_,.: prosze powiedziec mi dlaczego osoby potrzebujace pomocy pokzywdzone pisze o swoim przykladzie musza uciekac z domu a ta osoba ktora nas kzywdzi smieje sie z tego
Renata Durda: Osoby pokrzywdzone nie powinny musieć uciekać z domu. Jeśli tak się dzieje, to jest to skandal. W polskim prawie jest wystarczająco dużo narzędzi, aby skutecznie odseparować sprawcę od osób pokrzywdzonych. Niestety nadal zbyt rzadko policjanci, prokuratorzy i sędziowie stosują te przepisy, choć widać poprawę od czasu, kiedy znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
[…]

MariaAnnaMonik: Gdzie szukać pomocy prawnej – bezpłatnej? Zwłaszcza w małej miejscowości? Rozprawa karna, będąc oskarżycielem posiłkowym nie miałam pojęcia, że mogę starać się o pełnomocnika z urzędu – wtedy gdy pytałam, mówiono mi że nie przysługuje. Na rozprawę prokurator nie stawił się. Czy tak ma być, jak się bronić w sądzie?
Renata Durda: To trudne pytanie. Rzeczywiście bezpłatną pomoc prawną łatwiej uzyskać w dużych miejscowościach, zwłaszcza tam, gdzie są wyższe uczelnie i kliniki prawa prowadzone prze studentów. O możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej informują ośrodki pomocy ofiarom przestępstw, których adresy są dostępne na stronie http://www.pokrzywdzeni.gov.pl. Informacje można także uzyskać w poradni telefonicznej Niebieskiej Linii – 22 668 70 00.
[…]

++kamelion++: slyszałem o czyms takim że w wielu patologicznych rodzinach obserwuje sie takie coś jak syndrom wyuczonej bezradności? Czy to znaczy, że rodzina która jest maltretowana po prostu przyjmuje swój los?
Renata Durda: Syndrom wyuczonej bezradności jest cechą charakterystyczną osób, które znajdują się w sytuacji przerastającej ich możliwości radzenia sobie z nią. Tej bezradności „uczy” ofiarę, sprawca – pokazując, że cokolwiek by nie zrobiła, aby się uratować, tak i tak będzie to nieskuteczne. Wtedy, osoba pokrzywdzona przestaje podejmować jakiekolwiek działania, które mogłyby ją ocalić. Konieczna wtedy jest pomoc z zewnątrz, aby wzmocnić motywacje do zmiany i wskazać możliwe do zastosowania metody czy sposoby wyjścia z tej sytuacji.
[…]gm3rcio: co jest w stanie zrobić policja jeżeli dostanie doniesienie na temat przemocu w rodzinie prócz wysłania patrolu?
Renata Durda: Działania policji wobec przemocy w rodzinie dzielimy na kilka etapów. Pierwszy, to interwencja, w wyniku której policja może zatrzymać sprawcę przemocy. Drugi etap, to objęcie rodziny stałym monitoringiem ze strony dzielnicowego. Trzeci etap, to prowadzenie postępowania dochodzeniowego w tej sprawie na zlecenie prokuratora, czyli zbieranie dowodów świadczących o przemocy w rodzinie. Jak wynika z tego, policja może bardzo dużo, choć nie zawsze wszystkie te elementy są stosowane z właściwym skutkiem.

Kobieta_____): czy statystycznie jeśli raz pojawi sie przemoc w rodzinie pojawi sie ona ponownie? nawet jesli agresor tłumaczy sie z tego?
Renata Durda: Przemoc zwykle jest zjawiskiem rozciągniętym w czasie. To nie incydent, tylko pewien proces, w którym sprawca rozwija katalog swoich zachowań. Pocieszające jest to, że na każdym z tych etapów można przemoc zatrzymać. Najłatwiej jest to jednak zrobić na samym początku. Dlatego tak ważne jest, aby reagować już po tym pierwszym razie a nie czekać na kolejne.
[…]

Więcej: http://czateria.interia.pl/goscie-czaterii,czat,2227

Za niebieskalinia.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: