10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Luty 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  272829  

MSZ Odpowiada na Interpelację Nowickiej ws. Przemocy Wobec Kobiet

Posted by 10grudnia w dniu 1 lutego, 2012

Rząd przywiązuje szczególną wagę do kwestii praw kobiet – zadeklarował wiceszef SZ Jan Borkowski w odpowiedzi na interpelację wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) ws. niepodpisanej przez Polskę konwencji dot. zwalczania przemocy wobec kobiet.

Interpelację ws. niepodpisania przez Polskę konwencji Rady Europy z maja 2011 roku dot. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej Nowicka skierowała do szefa MSZ Radosława Sikorskiego w grudniu. W styczniu odpowiedział na nią Borkowski.

Nowicka pytała, dlaczego do tej pory Polska nie podpisała konwencji i czy zamierza to zrobić, jeśli tak, to w jakim terminie, a jeśli nie, to jaki jest tego powód.

Zwróciła uwagę, że potrzebę ratyfikowania konwencji uzasadnia m.in. to, że wprowadza ona bardziej szczegółowe niż dotychczas definicje przestępstw, w szczególności gwałtu; dokument zawiera też gwarancje lepszego dostępu ofiar przemocy domowej do środków ochrony prawnej, w szczególności policji i sądów.

Zaznaczyła, że do tej pory konwencję podpisało 17 krajów europejskich.

W odpowiedzi Borkowski oświadczył, że polski rząd „przywiązuje szczególną wagę do kwestii praw kobiet oraz do zwalczania wszelkich form przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej”.

Przypomniał, że w pracach nad tekstem konwencji aktywnie uczestniczyła polska delegacja złożona z przedstawicieli resortów: pracy, sprawiedliwości i spraw zagranicznych. Według wiceministra SZ w trakcie prac nad projektem konwencji szereg państw zgłosiło uwagi i propozycje poprawek do tekstu (m.in. Cypr, Irlandia, Wielka Brytania oraz Polska). Wyjaśnił, że uwagi delegacji polskiej – związane m.in. z brakiem zgodności postanowień projektu konwencji z przepisami prawa polskiego – nie zostały jednak uwzględnione.

„Mimo iż szereg państw nie było zadowolonych z tekstu konwencji, który nie był negocjowany w duchu osiągnięcia jak najszerszego konsensu, został on przyjęty przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 7 kwietnia 2011 r., a sama konwencja została otwarta do podpisu w dniu 11 maja 2011 r.” – podkreślił. Jak dodał, wprawdzie 17 państw podpisało konwencję, ale żadne do tej pory jej nie ratyfikowało.

Poinformował, że obecnie przeprowadzany jest szczegółowy przegląd ustawodawstwa krajowego, „aby ustalić, jakie zmiany legislacyjne byłyby niezbędne do zagwarantowania pełnej zgodności prawa polskiego z postanowieniami konwencji”. Zaznaczył, że analizowane są także przewidywane skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i polityczne związane z ewentualnym wejściem w życie konwencji. Jego zdaniem wypracowanie stanowiska w tej sprawie jest przewidywane do końca stycznia 2012 roku.

Za neww.org.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: