10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Styczeń 2012
  Pon W Śr Czw Pt S N
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

Kiedy przestaniesz się wstydzić, przestaniesz się bać: Rusza kampania „Bije tylko słaby”

Posted by 10grudnia w dniu 26 stycznia, 2012

Logo akcji "Bije tylko słaby" /by Endo

Nękane i gnębione kobiety często milczą. Często są uzależnione od swoich oprawców i zastraszane. Wstydzą się przyznać, że znany i szanowany mężczyzna, z którym żyją, w domu zamienia się w bestię.

Schemat zawsze jest podobny – podkreślają specjaliści. Do ślubu, czy momentu zamieszkania pod jednym dachem wszystko wygląda wspaniale. Mężczyzna jest czuły i opiekuńczy. Często pierwszy cios zdarza się już następnego dnia, innym razem, po kilku tygodniach lub miesiącach. Później jest już tylko gorzej.

Wbrew stereotypom problem przemocy w domu nie dotyczy tylko patologicznych rodzin z małych miast i wsi. Z badań wynika, że w miastach do aktów przemocy dochodzi częściej niż na wsi. Okazuje się, że wśród oprawców są także publicznie znane i szanowane osoby: politycy, prawnicy, lekarze, dziennikarze, biznesmeni. Uzależniają od siebie swoje ofiary, które boją się i wstydzą przyznać przed znajomymi i rodziną, że są bite. Bite, to znaczy uderzane pięścią w twarz i po całym ciele (44 proc), kopane stopą, kolanem, uderzane głową (27 proc.), popychane (15 proc.), uderzane przedmiotami (5 proc).

Zaczyna się od drobnych przewinień

Niedoprawiony posiłek, czy źle odstawione krzesło może być przyczyną kolejnej awantury. Kobiety wstydzą się przyznać, że choć były samodzielne i niezależne, nie potrafią poradzić sobie z oprawcą.

Często trudno jest im odejść, bo od mężczyzny uzależnione są nie tylko finansowo, ale i emocjonalnie. Za każdym razem mają nadzieję, że to się już więcej nie powtórzy, że wreszcie ich partner się zmieni. Zdarza się, że po jakiejś awanturze partner lub mąż zabiera je w ramach przeprosin na jakiś daleki i atrakcyjny wyjazd. Niestety tuż po powrocie wszystko zaczyna się od początku. Gdy próbują lekceważyć oprawcę, ci potrafią być jeszcze bardziej brutalni.

Bezradność policji i prokuratury

Wezwanie patrolu policji rzadko przynosi spodziewany efekt. Choć policjanci sporządzają notatki i wręczają kobietom niebieskie karty, prokuratury umarzają postępowania. Oprawcy tłumaczą, że to mały, rodzinny problem. Niestety świadkowie tej przemocy, sąsiedzi, znajomi często nie reagują. Uważają, że domowa przemoc fizyczna to prywatna sprawa. Co trzeci Polak (38 proc.) zna co najmniej jedną rodzinę, w której dochodzi do rękoczynów. Co drugi nie reaguje na krzyki dochodzące zza ściany, bo uważa, że „w prywatne sprawy rodziny nikt obcy nie powinien się wtrącać” – wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC w ubiegłym roku.

Według policyjnych statystyk liczba interwencji w sprawie przemocy domowej od 6 lat zmienia się bardzo nieznacznie.

Kampania społeczna „Bije tylko słaby” będzie trwała tak długo, jak to będzie konieczne, nie skończy się po dwóch, czy trzech miesiącach – zapewnia RMF FM redaktor naczelna miesięcznika PANI Małgorzata Domagalik, jedna z pomysłodawców akcji. Redakcja chce nagłośnić problem, pomóc nękanym kobietom wyjść z matni. Najpierw bite kobiety muszą przestać się wstydzić, potem przestaną się bać.

Słynna niemiecka feministka Alice Schwarzer radzi nękanym kobietom: „kiedy uderzy cię mężczyzna, nie zasłaniaj siniaka okularami, nie mów, że spadłaś ze schodów, ale pierwszej napotkanej osobie powiedz: tak, to oko podbił mi on.”

Nie pozwól się krzywdzić i powiedz: nie!

Zadbaj o swoje bezpieczeństwoi znajdź azyl u rodziny, znajomych lub sąsiadów.

Niewykluczone, że sprawca będzie chciał ponowić atak, który może okazać się tragiczny dla bitej kobiety. Życzliwi ludzie i bezpieczne miejsce pozwolą uporządkować myśli i zastanowić się nad dalszymi krokami. Ofiara przemocy w rodzinie powinna wezwać policję i złożyć zeznania.

Rób zdjęcia i obdukcje, wszystkie dowody, jak: zdjęcia, obdukcje lekarskie, karty zdrowia, potwierdzające obrażenia i przebieg leczenia, podarte ubrania ze śladami krwi; mogą przydać się w sądzie. Dokumenty będą też będą potwierdzać sytuację kobiety na policji i w innych instytucjach, pomagającym ofiarom przemocy w rodzinie. Pomocne będą też zeznania świadków: sąsiadów, znajomych, którzy będą mogli opisać stan kobiety. Dowody powinny być przechowywane w takim miejscu, żeby sprawca nie miał do nich dostępu; w przeciwnym razie może je zniszczyć.

Za każdym razem, gdy jesteś bita, dzwoń na policję.Interwencja policjantów może ochronić maltretowaną kobietę przed kolejnym atakiem sprawcy. Kolejne wezwania policji są odnotowywane i to też są dowody, gdy sprawa trafi do sądu. Takie notatki służbowe są nanoszone na tzw. „niebieską kartę”, zakładaną rodzinie. Kobieta, która doznała przemocy, dostaje od policjantów kartę C i D. Część pierwsza to informacja o przysługujących prawach i gdzie można szukać pomocy. Część D karty to prośba o pomoc. Gdy kobieta chce dostać wsparcie, powinna oddać część D interweniującym policjantom. Oprócz tego konieczne jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w prokuraturze lub doniesienia na policji, żeby sprawca został ukarany.

Trwaj przy swoich decyzjach. To bardzo ważne, żeby bita kobieta nie wycofywała doniesienia na sprawcę rodzinnej przemocy pod wpływem chwilowej, pozytywnej zmiany zachowania oprawcy. Zwykle po takiej decyzji kobiety, następują kolejne ataki napastnika. Przemoc domowa może być ścigana na wniosek pokrzywdzonej lub z urzędu.

Gdzie szukać pomocy?

Telefon zaufania Centrum Praw Kobiet Warszawa: 22 621 35 37

Niebieska Linia: 801 120 002 http://www.niebieskalinia.pl

Stowarzyszenie Niebieska Linia Warszawa: 22 668 70 00

Lista placówek, które udzielają pomocy ofiarom przemocy w rodzinie w Łodzi:

Centrum Informacji i Pomocy Psychologicznej „Azyl”; ul. Nawrot 46; (42) 676-77-27

Centrum Praw Kobiet. Oddział w Łodzi; ul. Piotrkowska 115; zapisy na porady prawne i psychologiczne w godz. 10.00 – 17.00, pod nr tel. (42) 6333 411

Fundacja Pomocy Rodzinie OPOKA; pl. Barlickiego 11; (42) 630-61-80

Komenda Miejska Policji; ul. Sienkiewicza 26/28; (42) 665-22-50

Komenda Wojewódzka Policji; ul. Lutomierska 108/112; (42) 66- 22-57

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Świetlica Socjoterapeutyczna; ul. Senatorska 4; (42) 683 37-55

Ośrodek Interwencji Kryzysowej; ul. Piotrkowska 102; (42) 630-11-02

Ośrodek Terapii Rodzin – Specjalistyczny Ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie; Franciszkańska 85; (42) 640-65-91

Ośrodek Terapii Rodzin; ul. Gdańska 29; (42) 630-24-15

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Miejski Ośrodek Profilaktyki Zdrowotnej; Piotrkowska 102; (42) 633-26-12

Stowarzyszenie Promocji Zdrowia I Psychoterapii – Hostel dla matek z dziećmi chroniących się przed przemocą; ul. Franciszkańska 85

Za www.rmf24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: