10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Sierpień 2011
  Pon W Śr Czw Pt S N
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

Zgwałcona argentyńska dziewczynka nie może dokonać aborcji

Posted by 10grudnia w dniu 15 sierpnia, 2011

Szpital i sędziowie sabotują prawo zgwałconej przez wuja 14-latki do usunięcia ciąży. Dziewczynka i jej rodzina są w rozpaczy.

Od dwóch tygodni dziewczynka i jej rodzina żądają usunięcia ciąży w miejskim szpitalu. Argentyńskie prawo pozwala na to, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety bądź jest skutkiem gwałtu. Lekarz potrzebuje tylko zawiadomienia o gwałcie lub złożonego pod przysięgą zeznania ofiary.
Dziewczynka jest w 10. tygodniu ciąży. Jako jedna z dziesiątki rodzeństwa mieszka z rodzicami w dzielnicy biedoty.

Nie wiadomo, czy i kiedy gwałt i ciąża wyszłyby na jaw, gdyby na zajęciach w szkole nie musiała napisać wypracowania na temat najszczęśliwszego i najgorszego dnia w życiu. Opisała więc gehennę swoją i młodszej, 10-letniej siostry, którą molestował seksualnie i gwałcił 53-letni wuj, a ona próbowała jej bronić. O treści wypracowania dowiedziała się od szkolnej nauczycielki matka dziewcząt i zawiadomiła policję.

Zanim sędzia Ricardo Balor zdążył zatrzymać i przesłuchać wuja dziewczynek (brata matki), ten usłyszał o oskarżeniu. Porwał dziewczynkę spod szkoły, zabrał na pustkowie i za karę zgwałcił. Zawiadomiona o kolejnym przestępstwie policja aresztowała go.

Dziewczynkę, która uskarżała się na bóle brzucha, matka zaprowadziła do szpitala – okazało się, że jest w ciąży. Obydwie poprosiły lekarzy o jej usunięcie.

Jednak klinika położnicza uchyla się od zabiegu i wbrew prawu żąda sądowego zezwolenia na aborcję. Rodzina wystąpiła o nie do miejscowego sądu za pośrednictwem rzeczniczki praw obywatelskich. Sędzia Marta Alegre przekazała sprawę sędziemu Balorowi. Ten oświadczył co prawda, że żadne zezwolenie nie jest potrzebne, ale nie wypowiedział się na piśmie, powołując się na swoje przekonania religijne. Sprawa wróciła więc do sędzi Alegre, ona zaś przekazała ją wyższej instancji. Kiedy ta nakazała sędzi Alegre wydanie orzeczenia, odmówiła pod pretekstem, że szpital formalnie (na piśmie) aborcji nie odmówił, sąd więc nie ma się do czego ustosunkowywać.

Prawo federalne zezwala na aborcję w całej Argentynie, ale poszczególne prowincje stosują dodatkowe przepisy i jego wykładnie. Prowincje Buenos Aires, Chubut czy Neuquén mają szczegółowe wytyczne dla szpitali, by uniknąć nieporozumień. Prowincja Misiones ich nie ma. Jednak rok temu w podobnej sprawie sędzia w prowincji Rio Negro wydał orzeczenie zezwalające szpitalowi na aborcję, mimo iż potwierdzało jedynie jej legalność – zaoszczędził więc zgwałconej dziewczynce wędrówki po sądach.

Za Feminoteka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: