10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Sierpień 2011
  Pon W Śr Czw Pt S N
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

Przypominamy: Ofiary przemocy mają prawo do lekarskich zaświadczeń

Posted by 10grudnia w dniu 2 sierpnia, 2011

Lekarz rodzinny ma obowiązek wystawić ofierze przemocy domowej zaświadczenie, które potwierdzi doznane obrażenia. Część z nich wciąż o tym nie wie i nie chce tego robić.

Nowe uprawnienia dla ofiar przemocy rodzinnej miały pomóc im w dochodzeniu swoich praw. Obowiązująca od 1 sierpnia nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie umożliwia m.in. uzyskanie bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi stosowanie przemocy w rodzinie.

Wzór tego zaświadczenia jest określony w rozporządzeniu ministra zdrowia z 22 października 2010 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 201 poz. 1334). Zgodnie z nim bezpłatne zaświadczenie, które składa się z dziewięciu punktów wypełnianych przez lekarza, może wystawić także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

– Wielu lekarzy nie wie jednak o tym, że powinni takie zaświadczenia wypełniać, nie mają też druków do tego celu przeznaczonych. O takim uprawnieniu nie wiedzą też ofiary przemocy – mówi Agnieszka Olszewska, prawnik Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Dodaje, że uzyskanie takiego zaświadczenia jest ważne, bo w przypadku gdy pokrzywdzona osoba zdecyduje się na oskarżenie sprawcy przemocy, może je dołączyć do wniosku. Na tej podstawie prokurator może potem złożyć wniosek o przeprowadzenie obdukcji. Dotychczas ofierze przemocy pozostawała tylko obdukcja, ale jej prywatne wykonanie jest płatne i mogą ją wykonać tylko biegli z zakresu medycyny sądowej. Bezpłatna obdukcja jest przeprowadzana tylko na wniosek prokuratora, a czas mijający od momentu doznania przemocy powoduje, że niektóre obrażenia, jak zasinienia, nie są już widoczne.

– Będziemy informować lekarzy, że powinni zwracać uwagę na przypadki stosowania przemocy i proponować wystawienie zaświadczenia – zapewnia dr Lech Panasiuk, lubelski konsultant z zakresu medycyny rodzinnej.

Z kolei Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego zrzeszającego lekarzy rodzinnych, uważa, że przyjęty w rozporządzeniu wzór zaświadczenia wymaga od nich oceny doznanego uszczerbku na zdrowiu, który powstał w wyniku stosowania przemocy.

– To wymaga posiadania specjalistycznych kwalifikacji, które mają właśnie biegli sądowi, a niekoniecznie lekarze rodzinni – mówi.

Lech Panasiuk dodaje, że w wystawianym zaświadczeniu lekarz na pewno nie określi dokładnego czasu doznanych obrażeń lub narzędzia, którym była zadawana przemoc.

– Ale właśnie na podstawie takiego opisu precyzyjnych ustaleń może dokonać biegły – mówi Agnieszka Olszewska.

Za kobieta.dziennik.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: