10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Czerwiec 2011
  Pon W Śr Czw Pt S N
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  

Marsz dziwek dotarł do Europy

Posted by 10grudnia w dniu 11 czerwca, 2011

W Wielkiej Brytanii odbyły się w weekend pierwsze w Europie „marsze dziwek”. Takie miano przybrały kobiety, które sprzeciwiają się obwinianiu ich za przemoc seksualną, jakiej dopuszczają się mężczyźni. – „Kobiety mają prawo ubierać się, jak chcą i nie mogą być z tego powodu atakowane” – głosi hasło demonstracji. Pomysł narodził się w Kanadzie.

Ulicami czterech miast – Cardiff, Newcastle, Glasgow i Edynburga – przeszły setki dziewczyn i kobiet, które uważają, że społeczeństwo wini za przemoc seksualną nie mężczyzn, ale „stringi i kobiety, które je noszą”. Niektóre uczestniczki były na pół nagie, a na ciele wypisały sobie słowo „dziwka” (slut) – podaje „Guardian”.

„To mężczyźnie powiedz, żeby nie gwałcił”

 


Na czele demonstracji niosły transparenty: „Przestań mi mówić: ‚Nie pozwól się zgwałcić’. Powiedz mężczyźnie, żeby nie gwałcił” oraz „Mój strój nie jest jeszcze zgodą!”. Organizatorki odnoszą się do niewypowiadanego wprost, ale powszechnie panującego przekonania, że często ofiara gwałtu jest „sama sobie winna”. – Kobiety mają prawo ubierać się, jak chcą i nie mogą być z tego powodu atakowane – grzmiało z megafonów.

– Zostałam zgwałcona, gdy miałam 18 lat. Bałam się pójść na policję. Wiedziałam, co powiedzą – wyznała 26-letnia uczestniczka demonstracji. – I co powiedzieli? – zapytała dziennikarka Guardiana. – Żebym potraktowała to jako życiowe doświadczenie. Uczestniczki marszu podkreślają, że sprawcami gwałtów są najczęściej osoby dobrze znane kobietom.

„Miałem tego nie mówić… nie ubierajcie się jak dziwki”

– Marsz dziwek to krzyk dzikiej, mało kobiecej wściekłości, zrywający z tradycyjnymi stereotypami związanymi z płcią, które wydają się ostatnio bardziej solidne i irytujące niż kiedykolwiek – pisze w „Guardianie” Tanya Gold.

Według niej wszystko zaczęło się w 24 stycznia tego roku, kiedy w jednej ze szkół w Toronto policjant Michael Sanguinetti podczas wykładu dla dziewcząt, o tym jak unikać przemocy seksualnej, powiedział: „Powiedziano mi, żeby tego nie mówić, ale żeby nie paść ofiarą gwałtu, kobiety powinny unikać ubierania się jak dziwki.”

Wybuchł skandal. Dla Sonyi Barnett i Heather Jarvis, obecnych na wykładzie, był to nie pierwszy raz, gdy funkcjonariusz państwowy winą za akt przemocy seksualnej obarczył kobietę. 3 kwietnia dwie Kanadyjki zorganizowały pierwszy „marsz dziwek”. Ulicami Toronto przeszło wtedy kilka tysięcy kobiet.

Manifest brzmiał: „Jesteśmy zmęczone wyzywaniem nas od dziwek, ocenianiem nas przez naszą seksualność. Tracimy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Decydowanie o własnym życiu seksualnym nie oznacza zgody na agresywne zachowania. Nikt nie powinien mylić radości z seksu z prowokowaniem do napaści seksualnej.”

– Czy rozbieranie się to najlepszy sposób, by zaprotestować przeciwko gwałtom? – zastanawia się felietonistka „Guardiana”. Ruch skupiony wokół marszu dziwek podzielił anglosaskie feministki. Część uważa, że demonstrując pod etykietą „dziwek” kobiety nie osłabiają stereotypu. Inne doceniają ruch, bo może on odczarować słowo „dziwka”.

Za Feminoteka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: