Wszystko na Sprzedaż czyli Handel Kobietami jako Forma Przemocy wobec Kobiet
Posted by 10grudnia w dniu 15 marca, 2011
W dniu 22 lutego 2011 w Szkole Wyższej Ateneum odbyło się seminarium nt „Handlu kobietami i prostytucji w Regionie Morza Bałtyckiego” połączone z projekcją filmu „Lilia4Ever”.
Tematem seminarium był problem traffickingu w regionie Morza Bałtyckiego. Handel kobietami jest w dużym stopniu konsekwencją braku alternatyw ekonomicznych dla kobiet. Kobiety chwytają się różnych możliwości zarobkowania, wyjeżdżają za granicę skuszone perspektywą pracy jako kelnerki, hostessy, bez umowy o pracę, wiedząc, że będą pracować na czarno, za najniższe stawki.
W panelu poruszony został temat traffickingu jako strukturalnej formy przemocy wobec kobiet. Uczestnicy zastanawiali się także nad takimi zagadnieniami jak neoliberalizm a płeć a także dyskryminacja i wyzysk ekonomiczny wobec kobiet.
Trafficking jest dużym problemem w byłych krajach postkomunistycznych, które często są krajem pochodzenia kobiet, ale także krajów rozwiniętych, jak Szwecja, która jest krajem docelowym dla ofiar tego procederu.
Uczestniczki seminarium opowaidały o działaniach podjemowanych w różnych krajach Unii Europejskiej mających na celu przeciwdziałanie procederowi handlu ludźmi.
Pierrette Pape z Europejskiego Lobby Kobiet mówiła o działalności EWL, a także przytaczala przykłady kampanii społecznych organizwanych przez rozne instytucjie, nie tylko europejskie, które angażują do pomocy i zwalczania handlu kobietami i prostytucji meżczyzn. Panowie występujący w reklamach społecznych, mówią o tym, dlaczego korzystanie z uslug prostytutki jest złe, opowiadają o tym, że dziewczyny te mogą być ofiarami handlu kobietami – ma to niewątpliwie znaczący wpływ na odbiorców.
Przedstawicielka Unii Miast Bałtyckich, Live Oberg Nielsson mowiła o działaniach podejmowanych przez miasta w regionie Bałtyku oraz przedstawiła oficjalne stanowisko Unii Miast Bałtyckich w kwestii traffickingu.
Wystąpienie Hanny Lipowskiej-Teutsch, z Krakowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej poświęcone było przyczynom strukturalnym handlu kobietami.
Seminarium zakończyło się projekcją filmu „Lilia 4Ever”.
Projekt został sfinansowany przez Fundację Róży Luksemburg.
Za neww.org.pl
Skomentuj