10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Marzec 2011
  Pon W Śr Czw Pt S N
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Odbyła się konferencja finałowa projektu „Południowy Bałtyk strefą wolną od przemocy”

Posted by 10grudnia w dniu 15 marca, 2011

21 lutego 2011 w Szkole Wyższej Ateneum w Gdańsku odbyła się konferencja finałowa projektu „Południowy Bałtyk – Strefą Wolną od Przemocy” organizowana przez Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska. Projekt ten jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Celem konferencji było zaprezentowanie osiągnięć projektu a także pokazanie szerszej publiczności jak istotnym problemem jest przemoc domowa wobec kobiet. Zaproszeni goście i prelegenci z Litwy, Szwecji, Kaliningradu, Polski a także Brukseli prezentowali wieloaspektowe podejście do kwestii przemocy wobec kobiet.

Konferencję otworzyło wystąpienie rektora Ateneum-Szkoły Wyższej, pana Profesora Waldemara Tłokińskiego oraz Dyrektorki NEWW Polska – Małgorzaty Tarasiewicz.

Kolejnym elementem konferencji była prezentacja osiągnięć projektu w krajach partnerskich, a także prezentacja raportu o przemocy, który powstał w ramach współpracy partnerów projektu (raport do pobrania tutaj). Kaliningradzką część raportu prezentował Monika Popow, pedagożka i tłumaczka, współautorka raportu, która zwróciła szczególną uwagę na statystyki rosyjskie dotyczące przemocy oraz wspomniała o problemie, jakim jest brak danych nie tylko z okręgu Kaliningradu, ale także z innych okręgów rosyjskich.  Szwedzką część raportu, jak również przebieg szwedzkiej kampanii społecznej i osiągnięcia tejże kampanii przedstawiła Mona Olausson – koordynatorka projektu w Szwecji. Litewską część zaprezentowała Snieguole Benikiene – asystentka koordynatora projektu na Litwie, która opowiedziała o litewskiej części raportu, a także o przebiegu kampanii społecznej i podejmowanych działaniach w celu promocji projektu na Litwie. O polskim raporcie opowiedziała jego współautorka i specjalistka od spraw procedur i statystyk – Starszy Aspirant Magdalena Falkowska.

 

W konferencji wzięli udział zarówno przedstawiciele zagranicznych instytucji i organizacji, jak też przedstawiciele Szkoły Wyższej Ateneum. Tą ostatnią reprezentowała dr Barbara Kijewska, która przedstawiła problematykę przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej w Polsce z perspektywy polityki krajowej. Dr Kijewska opowiedziała o ustawodawstwie i polskiej drodze do delegalizacji przemocy i utworzenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Działania podejmowane przez Polskę w tej dziedzinie przebiegają w zgodzie i w myśl wytycznych Unii Europejskiej. O przemocy wobec kobiet jako o problemie europejskim mówiła Pierrette Pape z Europejskiego Lobby Kobiet z Brukseli, która także w swym wystąpieniu położyła szczególny nacisk na możliwości i szanse organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem i zwalczaniem przemocy domowej.

Bardzo zajmujące było wystąpienie Elin Copcutt, z Uniwersytetu w Lund, która mówiła o teorii normalizacji przemocy opracowanej przez Evę Lundgren.

Ostatnią z zaproszonych do panelu zagranicznego osób była Prof. Giedre Purvaneckiene z Uniwersytetu w Wilnie, która mówiła o politycznych rozwiązaniach problemu przemocy domowej na Litwie.

Zaproszeni polscy goście przedstawili procedury i programy zwalczania przemocy domowej w Polsce. Magdalena Szerszyńska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku opowiedziała o Gdańskim Programie Zwalczania przemocy w Rodzinie na lata 2010 – 2013.

Ciekawym elementem było wystąpienie Krzysztofa Sarzały z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku. Tematem jego wystąpienia była interwencja kryzysowa jako metoda zarządzania kryzysem w lokalnych społecznościach oraz działania na rzecz stworzenia „sieci” ośrodków na terenie województwa pomorskiego.

Na zakończenie konferencji wystąpili Starszy Aspirant Magdalena Falkowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Starszy Aspirant Zbigniew Kowalczyk z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Oficerowie policji przedstawili procedury policyjne i statystyki dotyczące przemocy domowej w województwie pomorskim na tle danych z całej Polski.

W konferencji wzięło udział wiele zaproszonych osób, jak również liczna reprezentacjia gości z instytucji i placówek pomocowych w Gdańsku. Dzięki uprzejmości Ateneum-Szkoły Wyższej w konferencji mogli również wziąć udział studenci szkoły.

Materiały pokonferencyjne do pobrania TUTAJ

Za neww.org.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: