Odbyła się konferencja finałowa projektu „Południowy Bałtyk strefą wolną od przemocy”
Posted by 10grudnia w dniu 15 marca, 2011
21 lutego 2011 w Szkole Wyższej Ateneum w Gdańsku odbyła się konferencja finałowa projektu „Południowy Bałtyk – Strefą Wolną od Przemocy” organizowana przez Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska. Projekt ten jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Celem konferencji było zaprezentowanie osiągnięć projektu a także pokazanie szerszej publiczności jak istotnym problemem jest przemoc domowa wobec kobiet. Zaproszeni goście i prelegenci z Litwy, Szwecji, Kaliningradu, Polski a także Brukseli prezentowali wieloaspektowe podejście do kwestii przemocy wobec kobiet.
Konferencję otworzyło wystąpienie rektora Ateneum-Szkoły Wyższej, pana Profesora Waldemara Tłokińskiego oraz Dyrektorki NEWW Polska – Małgorzaty Tarasiewicz.
Kolejnym elementem konferencji była prezentacja osiągnięć projektu w krajach partnerskich, a także prezentacja raportu o przemocy, który powstał w ramach współpracy partnerów projektu (raport do pobrania tutaj). Kaliningradzką część raportu prezentował Monika Popow, pedagożka i tłumaczka, współautorka raportu, która zwróciła szczególną uwagę na statystyki rosyjskie dotyczące przemocy oraz wspomniała o problemie, jakim jest brak danych nie tylko z okręgu Kaliningradu, ale także z innych okręgów rosyjskich. Szwedzką część raportu, jak również przebieg szwedzkiej kampanii społecznej i osiągnięcia tejże kampanii przedstawiła Mona Olausson – koordynatorka projektu w Szwecji. Litewską część zaprezentowała Snieguole Benikiene – asystentka koordynatora projektu na Litwie, która opowiedziała o litewskiej części raportu, a także o przebiegu kampanii społecznej i podejmowanych działaniach w celu promocji projektu na Litwie. O polskim raporcie opowiedziała jego współautorka i specjalistka od spraw procedur i statystyk – Starszy Aspirant Magdalena Falkowska.
W konferencji wzięli udział zarówno przedstawiciele zagranicznych instytucji i organizacji, jak też przedstawiciele Szkoły Wyższej Ateneum. Tą ostatnią reprezentowała dr Barbara Kijewska, która przedstawiła problematykę przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej w Polsce z perspektywy polityki krajowej. Dr Kijewska opowiedziała o ustawodawstwie i polskiej drodze do delegalizacji przemocy i utworzenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Działania podejmowane przez Polskę w tej dziedzinie przebiegają w zgodzie i w myśl wytycznych Unii Europejskiej. O przemocy wobec kobiet jako o problemie europejskim mówiła Pierrette Pape z Europejskiego Lobby Kobiet z Brukseli, która także w swym wystąpieniu położyła szczególny nacisk na możliwości i szanse organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem i zwalczaniem przemocy domowej.
Bardzo zajmujące było wystąpienie Elin Copcutt, z Uniwersytetu w Lund, która mówiła o teorii normalizacji przemocy opracowanej przez Evę Lundgren.
Ostatnią z zaproszonych do panelu zagranicznego osób była Prof. Giedre Purvaneckiene z Uniwersytetu w Wilnie, która mówiła o politycznych rozwiązaniach problemu przemocy domowej na Litwie.
Zaproszeni polscy goście przedstawili procedury i programy zwalczania przemocy domowej w Polsce. Magdalena Szerszyńska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku opowiedziała o Gdańskim Programie Zwalczania przemocy w Rodzinie na lata 2010 – 2013.
Ciekawym elementem było wystąpienie Krzysztofa Sarzały z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku. Tematem jego wystąpienia była interwencja kryzysowa jako metoda zarządzania kryzysem w lokalnych społecznościach oraz działania na rzecz stworzenia „sieci” ośrodków na terenie województwa pomorskiego.
Na zakończenie konferencji wystąpili Starszy Aspirant Magdalena Falkowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Starszy Aspirant Zbigniew Kowalczyk z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Oficerowie policji przedstawili procedury policyjne i statystyki dotyczące przemocy domowej w województwie pomorskim na tle danych z całej Polski.
W konferencji wzięło udział wiele zaproszonych osób, jak również liczna reprezentacjia gości z instytucji i placówek pomocowych w Gdańsku. Dzięki uprzejmości Ateneum-Szkoły Wyższej w konferencji mogli również wziąć udział studenci szkoły.
Materiały pokonferencyjne do pobrania TUTAJ
Za neww.org.pl
Skomentuj