10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Luty 2011
  Pon W Śr Czw Pt S N
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28  

RPA: Lesbijki ofiarami gwałtów naprawczych

Posted by 10grudnia w dniu 2 lutego, 2011

W Republice Południowej Afryki wzrasta liczba przypadków „naprawczych” gwałtów na lesbijkach. Przemoc ma – według przestępców – „nauczyć” lesbijki heteroseksualnej orientacji.
Wstrząsający raport organizacji praw człowieka NGO ActionAid i South African Human Rights Commission dowodzi, że fala brutalnych napadów na lesbijki przechodzi niezauważona przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości. Prokuratura krajowa wydała nawet oświadczenie, w którym stwierdza: „Mimo że przemoc – zwłaszcza na tle seksualnym – jest powszechna, rząd Republiki Południowej Afryki, nie zalicza walki z nią do swoich priorytetów”.

Braku zaangażowania ze strony władz nie zmienia fakt, że 86 proc. lesbijek żyje w RPA w nieustannym strachu przed napaścią na tle seksualnym, a organizacje obrony praw człowieka notują 10 przypadków „korygujących” gwałtów tygodniowo.
– Obserwujemy ogromny wzrost liczby zgwałconych kobiet, którym podczas ataku przestępcy powtarzali, że to co się dzieje, to wina tego, że są lesbijkami – mówi dziennikowi „The Guardian” Vanessa Ludwig, szefowa organizacji na rzecz tolerancji „Triangle”.

– Każdego dnia słyszę, że przyjdą i mnie zgwałcą, a po gwałcie wreszcie stanę się dziewczyną – opowiada Zakhe Sowello z Soweto. – Kobieta, która została zgwałcona, ma na swoim ciele mnóstwo dowodów, że doszło do przestępstwa. Jednak, kiedy zgłasza się na policję, nic się nie dzieje. A potem widzi mężczyzn, którzy jej to zrobili, jak wolni chodzą sobie po ulicach – dodaje.

Opinią publiczną w RPA wstrząsnęło dopiero brutalne morderstwo Eudy Simelane, byłej gwiazdy narodowej drużyny w piłce nożnej kobiet i jednej z pierwszych, która publicznie przyznała się do bycia lesbijką. W kwietniu 2008 roku Simelane została zgwałcona i brutalnie pobita. Przestępcy zadali jej też 25 ciosów nożem w twarz, klatkę piersiową i nogi.

Do tej pory w sprawie morderstwa Simelane skazano jednego mężczyznę, który przyznał się do winy. Wydając wyrok sędzia zaznaczył, że „orientacja seksualna kobiety nie miała najmniejszego wpływu na jej zabicie”.

Według oficjalnych danych w ostatnich 10 latach w RPA doszło do 30 morderstw lesbijek. Pierwszego mężczyznę skazano dopiero w procesie Simelane.

Organizacje praw człowieka oceniają, że winę za brak reakcji wymiaru sprawiedliwości ponosi przesadnie agresywny i ukierunkowany na mężczyzn styl uprawiania polityki w RPA.

– Kiedy zastanawiasz się nad tym, dlaczego tyle lesbijek pada ofiarą przemocy, musisz spojrzeć szerzej i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle statystyki morderstw i gwałtów, których ofiarami padają kobiety, są tak wysokie – mówi Carrie Shelver z grupy Powa. – Musisz zwrócić uwagę na agresywność i ekspansywność kultury „macho”, która zniewala kobiety i postrzega je głównie jako obiekty seksualne. Lesbijka to największa zniewaga dla tego typu świadomości.

Za www.wagina.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: