10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Styczeń 2011
  Pon W Śr Czw Pt S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  

Ogólnoeuropejski sondaż na temat przemocy wobec kobiet

Posted by 10grudnia w dniu 25 stycznia, 2011

Fundacja Feminoteka bierze udział w rozpoczętym właśnie projekcie – pilotażowym badaniu dotyczącym przemocy wobec kobiet realizowanym przez Fundamental Rights Agency (FRA). Będzie to pierwsze tego typu badanie dotyczące przemocy wobec kobiet prowadzone jednocześnie w 27 krajach Unii Europejskiej. Celem projektu jest zapewnienie porównywalnych i wiarygodnych danych na temat zakresu, częstotliwości i skali przemocy wobec kobiet w tym informacji na temat postaw na temat przemocy i statusu kobiet we wszystkich krajach UE. Dane zebrane podczas badań, będą miały zasadnicze znaczenie dla rozwoju i oceny polityki i prawodawstwa w walce przeciwko przemocy wobec kobiet w Unii Europejskiej.

Przemoc wobec kobiet, uznana zarówno jako forma dyskryminacji, jak i naruszenie praw człowieka, dotyka kobiet na całym świecie. Mimo tego, że Parlament Europejski w swoich rezolucjach wielokrotnie nawoływał państwa członkowskie do gromadzenia danych na temat przemocy wobec kobiet oraz do zwiększenia wysiłków, mających na celu zmniejszenie skali przemocy wobec kobiet, niewiele państw członkowskich podjęło w tej kwestii zdecydowane kroki. Jedną z wielu barier utrudniających przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet jest brak porównywalnych i wiarygodnych danych, brak odpowiedniego prawa chroniącego ofiary przemocy lub brak realizacji istniejącego prawa. Nadal nie ma szczegółowych badań na poziomie UE w sprawie przemocy wobec kobiet, do tej pory nie ma także dostępnych danych mogących służyć do oceny postępów państw członkowskich w zakresie zwalczania przemocy wobec kobiet.

Do tej pory zaledwie kilka państw członkowskich UE przeprowadzało badania krajowe na temat przemocy wobec kobiet, jednak dane zbierane były w różny sposób, stąd wyniki zwykle nie są porównywalne, a wiele badań jest przestarzałych. Ogólnoeuropejski sondaż jest odpowiedzią na te zalecenia.

Pierwszy etap projektu, który właśnie się rozpoczął, ma charakter pilotażowy. Jego celem jest opracowanie standaryzowanych wywiadów dotyczących codziennego doświadczenia przemocy wśród kobiet. W 2011 roku na podstawie opracowanych ankiet zostanie przeprowadzone badanie pilotażowe w kilku krajach – w tym w Polsce. Badania we wszystkich krajach członkowskich będą przeprowadzane w latach 2011-2012. Pierwsze wyniki badań zostaną opublikowane w 2013 roku.

Za Feminoteka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: