10 Grudnia – Stop przemocy mężczyzn!

NIE! przyzwoleniu na męską normę przemocy

 • Dowiedz się więcej!

 • Doświadczenia przemocy

 • Telefony zaufania

  TELEFON ZAUFANIA 10GRUDNIA: 698991142 od pon do pt między 16:00 a 18:00

 • TEL: 0 789 30 65 66 Pon – Pt 13.00-19.00

 • Kompleksowe wsparcie ofiarom i świadkom przemocy domowej

 • Kursy WenDo

  WenDo samoobrona

  Katowice 20-21.07

 • Wydawnictwa

  Paradoks macho

  Paradoks macho: Jackson Katz

 • Między Nami Zin

 • Archiwum

 • Tagi

 • Kalendarz

  Grudzień 2010
  Pon W Śr Czw Pt S N
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  

V-Day w Warszawie

Posted by 10grudnia w dniu 22 grudnia, 2010

Na początku nowego roku po raz pierwszy odbędą się obchody dnia V-Day w Polsce. V-Day jest ruchem sprzeciwiającym się przemocy wobec kobiet i dziewczyn.Inicjatorką akcji jest studentka kulturoznawstwa Karolina Urbańska, która zafascynowana „Monologami waginy” stwierdziła, że czas najwyższy by Uniwersytet Warszawski również przyłączył się do globalnego ruchu V-Day.

Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem poprzez organizację różnego typu wydarzeń, zbieranie funduszy i wspieranie organizacji pomagającym ofiarom przemocy. Kluczowymi tematami poruszanymi przez V-Day są gwałty, przemoc fizyczna, kazirodztwo, obrzezanie kobiet i niewolnictwo seksualne.
Osobą, która zapoczątkowała ruch była Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka, performerka i aktywistka, autorka głośnych „Monologów waginy”, które są kluczowym elementem V-Day. Książka przetłumaczona do tej pory na 48 języków opowiada czasem zabawne, czasem smutne a czasem dramatyczne historie kobiet związane z ich seksualnością, dokładnie – waginami.

Dzięki wolontariuszkom i wolontariuszom, które/rzy w różnych krajach na całym świecie decydują się coś zrobić, żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy w ich własnym kraju ruch objął cały świat. Dotychczas w inicjatywie wzięły udział 130 kraje znajdujące się w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, Azji Europie i na Karaibach.
Zwyczajowo V-Day obchodzony jest w okolicy walentynek: V w nazwie symbolizuje słowa zwycięstwo (Victory), walentynki (Valentine) i wagina (Vagina).

Po raz pierwszy do inicjatywy akademickiej, czyli organizacji obchodów na uniwersytetach, przyłączają się studentki i studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka kulturoznawstwa Karolina Urbańska, po przeczytaniu „Monologów waginy” stwierdziła, że czas najwyższy by do akcji przyłączyła się także polska uczelnia. Skontaktowała się z koordynatorkami V-Day i dostała oficjalny scenariusz „Monologów…” dostępny za darmo dla wszystkich, którzy podejmą się organizacji obchodów na swojej uczelni. Dziś w przygotowania zaangażowało się kilkadziesiąt osób. Do tej pory przetłumaczono angielski scenariusz i skompletowano obsadę silnych dziewczyn (wszystkie są studentkami UW), które odegrają trudne monologi. Stworzono fanpage na Facebooku, na którym umieszczane są linki do artykułów związanych z przemocą wobec kobiet i ich seksualnością, cytaty i statystyki i zachęca się do dyskusji na poruszane tematy. Powiązany z fanpage’em jest także blog V-Day UW można na nim znaleźć także informacje o tym na jakim etapie są przygotowania. Na blogu pojawił się także przetłumaczony monolog malezyjskiej dziennikarki, modelki i blogerki Brigette.

– Trafiłam na jej tekst przypadkiem. Stwierdziłam, że można go śmiało nazwać monologiem waginy i postanowiłam wysłać do niej e-mail z pytaniem czy zgodzi się umieścić tłumaczenie na naszym blogu. Powiedziała, że popiera wszystkie pozytywne inicjatywy, a szczególnie takie, które są tematem tabu w Malezji. Stwierdziła też, że chciałaby żeby kiedyś zorganizowano V-Day w Kuala Lumpur. I o to właśnie chodzi w V-Day. Ludzie pełni energii inspirują innych do działania. Każde obchody są trochę inne, ale wszystkie mają ten sam cel: nagłośnienie problemu przemocy wobec kobiet. Chcemy żeby ludzie zrozumieli skalę problemu, to że nie dotyczy on jedynie rodzin patologicznych. Ale także żeby wiedzieli do kogo się zwrócić o pomoc, albo co doradzić bliskiej osobie, która padła ofiarą przemocy. – mówi Maria Bartoszewicz, która przetłumaczyła scenariusz „Monologów waginy” przesłany przez amerykańskich koordynatorów. Nagłaśnianiem akcji zajęły się już odpowiednie osoby.

„Zależy nam na tym, by trafić do jak największej liczby osób. Internet jest tanim środkiem promocji. Wkrótce będziemy się jednak kontaktować z mediami, na pewno będzie o nas głośno!” – mówi student polonistyki Konrad Tymoteusz Szczęsny

Każdy, kto przyjdzie na nasz spektakl będzie mógł wesprzeć wybraną przez nas polską organizację pomagającą ofiarom przemocy. Ale to nie wszystko! Będzie także miał szansę na zdobycie bardzo atrakcyjnych nagród na loterii fantowej.
– Wciąż ubiegamy się o nowych sponsorów, ale już mamy zapewnione książki ufundowane przez wydawnictwa: Czarne, Dobra Literatura oraz Fundację Kobiecą eFKa, pakiet stylizacyjny od Adama Chowańskiego, bilety ufundowane przez Teatr Capitol, kino Muranów i KinoKawiarnię Stacja Falenica, miesięczne karnety dla początkujących na zajęcia jogi od Pracowni Asan. Zdobyliśmy także wejściówki na jednorazowe zajęcia do Skorp Dance Studio i Akademii Isadory, miesięczne kursy tanga argentyńskiego od Akademii Tańca Tomasza Potockiego a także karnety na zajęcia w Studiu Tańca Dance Point oraz Steps4salsa – wylicza organizatorka V-Day UW.
Aktorkami zajmą się profesjonaliści – 22studio22 zgodziło się nie tylko ufundować kupony na usługi w salonie do loterii, lecz także uczesać i ucharakteryzować aktorki. Choć najważniejsze będzie wystawienie „Monologów waginy”, to organizatorzy planują także wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, o których będą informować na bieżąco na blogu. Wkrótce zostanie także ujawniona dokładna data V-Day UW, dlatego wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcamy do śledzenia informacji na blogu i Facebooku.

Oficjalny blog V-Day UW : http://vdayuw.wordpress.com/
Fanpage na Facebooku znajdziesz po wpisaniu Vday UW (bez łącznika) w wyszukiwarkę serwisu.

Feminoteka objęła matronat nad akcją!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: